# Mer pinnar än fisk!
Author: maxiq

Hoppas ingen av er äter fiskpinnar i tron att ni ska få i er nyttig fisk för då kan ni läsa [här](http://www.testfakta.se//Article.aspx?a=30767 "http://www.testfakta.se//Article.aspx?a=30767"). Mager, vattenskadad, utfiskad torsk rullad i ströbröd och gudvetvad. Köper man av Findus får man inte ens skrämma upp dem med smör eftersom:

"Vi sprayar på fett, bra vegetabilisk olja, och när man sedan ska steka fiskpinnarna lägger man dem i pannan utan fett, säger Inger C Larsson på Findus"

## Comment 1
Author: parsley

Fiskpinnar kan tillagas i brödrosten.

## Comment 2
Author: Mervi

Har aldrig gillat fiskpinnar. Steker fisk utan panering.

## Comment 3
Author: kickelina66

har slutat äta fiskpinnar. lax är mycket godare

## Comment 4
Author: maxiq

Jag tycker inte om fisk så jag har korv i mitt akvarium!

## Comment 5
Author: magma

Innan LCHF åt vi fiskpinnar ibland, som den mjöljunkie jag var så var det paneringen jag tyckte var godast...![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif)

## Comment 6
Author: maxiq

Mmm, knaperstekt i flytande margarin... \*brrrr\* :-|

## Comment 7
Author: Maia

Men en god dansk fiskefrikadell är underbart och barn gillar det också. Där behövs inget mjöl och ingen panering. Mums!

## Comment 8
Author: Tilda-T

Är det inte så att dessa panerade fiskar åker halva jorden runt fram och tillbaka också , så det är miljöförstörning på hög nivå att äta pinnarna!

Gott folk ÄT RIKTIG FISK istället!

## Comment 9
Author: greensis

Vi panerar fisk i nötmjöl, ev soja, ev parmesan. Barnen äter det om aptiten och humöret passar. Annars kompromissar jag med panerad fisk (köpe) som är filébitar, när det är bråttom eller de har ätit dåligt i flera dagar.

Nej, det är inte perfekt, men jag har tunna barn som är små i maten.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

\*8 Fiskfrikadell?? Vad är det....?

## Comment 11
Author: Tilda-T

fiskbullar vetja!

## Comment 12
Author: Qamilla

Vill man ha fisk med pannering så kan man pensla fiskfiléer med ägg och ha sesamfrö som pannering. Jag gör detta med kyckling och en massa annat. Blir jättegott.
