# Kaisakavat!
Author: glokar

Jag skall snacka med personalen på Kvantum i Piteå idag ang. korven som heter FRANKFURTER (tillverkare:Böklunder). Den verkar ju finnas i ICAs beställningssortiment, i vart fall var det någon som vittnade om det i går, tror det var Margareta.

Hälsn/Glokar

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Tycker absolut du ska göra det! Be dem ta in Böklunders andra korvar också, knackwursten är god t ex.

Det är precis så här vi konsumenter SKA göra. Påverka, påverka,  påverka!

Lycka till!

## Comment 2
Author: Mona-Stina

Jag har hittat Böcklunders korvar i en butik i Falkenberg. Jättegoda och endast 0,5g kh/100g. Perfekt.

Häromdagen hade jag och några hundvänner grillning i skogen... min korv var störst och godast.  ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 3
Author: kaisakavat

Hallo Glokar!

Blev lite chockad när jag ser mitt "nick" sådär i en trådrubrik. Man vaknar till, så att säga...

Bra att du verkar för ett gott korvbestånd hos ICA. Det applåderas.

Hälsningar Maria (som jag egentligen heter...)![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 4
Author: glokar

Uppdraget slutfört,dom skulle jobba på det, så nu väntar vi! Kvantum i Piteå har ett som du vet ganska digert korvutbud, men tyvärr med potatismjöl i, vi bor som sagt i Paltbältet!

Hälsn./Glokar

## Comment 5
Author: kaisakavat

Jo. Det är visst potatismjöl i de där salami-korvarna som jag tipsade om förut, från GÖL. Men det måste vara oerhört lite, då kh är så lågt. Så ibland får de duga.

Bra jobbat annars!
