# Dricka vatten
Author: Smalis

Sedan jag började med LCHF har jag märkt att jag behöver dricka väldigt mycket vatten för att må bra. Den obehagliga kolhydratstörsten slipper man ju, och det är skönt. men jag kan sätta i mig stora mängder vatten och måste tänka på att jag ska dricka hela tiden. Känner också att jag är törstig när jag börjar dricka.

Ni som har hållit på länge. Måste man fortsätta att dricka på detta viset alltid när man äter LCHF? Undrar om det är skillnad för runda och smala och undrar om det är skillnad när man har mer muskler?

Smalis

## Comment 1
Author: Amiechan

Jag drack ohyggligt med vatten i början jag också och jag är ingen född smalis **;-)** Jag tror inte jag dricker fullt lika mycket numera, men det kan ju vara så att jag har vant mig också **:P**

## Comment 2
Author: artch

Visst ja! \*springer och hämtar vatten\*

![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 3
Author: Smalis

Ja, för jag måste ha vattenflaskan med mig vart jag går. Inte kan väl urmodern ha hållit på och druckit så mycket vatten hela tiden? Det fanns ju kanske inget, utan hon fick gå en bra bit till vattnet. Undrar om detta kopiösa drickande beror på att kroppen har gått på kolhydrater i så många år, att något är förstört?

Smalis

## Comment 4
Author: Amiechan

Tja urmodern hade nog inte så stora problem med det - hon hade säkert slagit läger vid en lämplig källa **:D** Urfadern däremot fick nog kämpa lite mer när han var ute på jakt **:P**

Men sen så tror jag nog att vi som djur sett behöver ganska mycket vatten. Om vi började vårt upprätta liv som "träskapa" så fanns det ju gott om vatten att slösa på... **:D**

## Comment 5
Author: Skaldeman

Jag var väldigt törstig i början. Jag gissar att det var njurarna som ville ha extra transportmedel för allt som skulle utsöndras. Numera dricker jag som folk gör mest.

Tänk också på att kolhydratrik mat ofta innehåller en massa vatten. Tar man bort det vattnet måste man kompensera genom att dricka mer.

Sten Sture

## Comment 6
Author: Fibblan

Jag dricker mängder varje dag. Urmodern hade nog dessutom inte förstört sin kropp som vi gjort och behövde ställa om den heller:)

## Comment 7
Author: rytter

Äter man bacon, charkprodukter under dagen så blir det ju rätt mycket salt, något som nog inte stenåldersfarfar fick i sig.

## Comment 8
Author: Pasi

Personligen har min saltkonsumtion minskat rejält sedan jag bytte från standardkost.

I början var jag rejält törstig men tycker det lugnar sig succesivt. :)

## Comment 9
Author: AnnK

Jag vaknar på nätterna och är törstig till och med. Dricker ca 2 liter vatten varje natt, känner att det sköljer ur jättebra.

Mitt saltintag har också minskat, det är som att jag har blivit mer känslig för alla smaker. Förut var jag inte bara en godisgris, utan också en komplett saltoman. Det är så skönt att slippa allt sånt!

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Jag var glupande törstig de första veckorna och kunde hälla i mig hur mkt som helst. Det resulterade i att jag fick springa på toa(kissa) flera ggr/dag(och natt). Men det har lugnat ner sig och jag dricker ungefär lika mkt nu som jag gjorde när jag åt "svenssonkost". ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif) Jag dricker bara när jag är törstig och det funkar jättebra.

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Jag har idag druckit tjugosex glas vatten (jo, jag har räknat) och har varit på toaletten fjorton gånger. (Mer info än nödvändigt ;))  
  
Känns inte naturligt. Det värsta är att vakna vid 5 på morgonen för att man behöver gå på toa, lägga sig, känna törsten, lägga sig igen utan att kunna sova.

## Comment 12
Author: greensis

Jag är fortfarande extratörstig de perioder jag håller en striktare variant. Öka fettet och vattnet samtidigt, är min devis. Särskilt vid träning blir jag absurt törstig.

## Comment 13
Author: Mervi

Jag brukar vara törstig ett par timmar efter min frukost, äter väldigt strikt på morgonen, bara ägg + smör.

## Comment 14
Author: Lynxx

#11

Låter som diabetes om man e törstig & samtidigt e på toa 2 ggr i timmen  [![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif "Fundersam")](javascript:insertEmotion('smiley-undecided.gif','lang_emotions_undecided');)

## Comment 15
Author: Babz

#11, #14 - dricker man 5,2 liter vatten på en dag (0,2 liter \* 26) så lär man få springa vare sig man har diabetes eller ej!

Jag dricker lite mer vatten än "förr i tiden", men ändå inga kopiösa mängder.

## Comment 16
Author: Lynxx

#15

E man så törstig att man dricker 5-6 liter om dan - utan att man springer maraton - då låter det som diabetes.

## Comment 17
Author: Sosabobinona

den här tråden gör mig törstig

## Comment 18
Author: mommo

Jag är också jämt törstig, eller så beror det på dendär äckliga smaken i munnen. Hur länge håller det riktigt på så, att det ska smaka såhär i munnen?

## Comment 19
Author: MaMaMade

Har alltid funderat på om all vätska räknas? Även te, kaffe, mjölk o den som finns i maten...el tillkommer det till den rek mängden?

Själv får jag max i mig 6 glas = ca 12 dl rent vatten/dag vintertid men säkert 1 l te också. Sommartid blir det nog lite mer men jag har alltid haft svårt för att dricka mkt.

## Comment 20
Author: CoffeLover

Jag känner också att jag behöver dricka mycket. I måndags testade jag hur mycket jag kunde dricka innan jag kände att jag druckit "för mycket". Innan lunch hade jag fått i mig 3-4 liter vätska varav endast 2 små koppar kaffe. Efter det kände jag mig lite extra "nödig" och därmed förstod att det hade blivit lite för mycket.

Jag tränar styrketräning 4 dagar i veckan och svettas då en del. Motionerar även med raska prommenader och jogging när vädret tillåter. Men även de dagar jag är ovanligt stillsam behöver jag dricka som bara den.

Håller verkligen med om att det inte är så skönt att behöva gå på toa mitt i natten och dessutom känna att en liter vatten hade suttit fint. ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 21
Author: [Borttaget]

![F&ouml;rv&aring;nad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-surprised.gif) Fick jag diabetes nu också..  
Jag vet att jag har för höga kreatininvärden (eller vad det heter) och att det har någonting med njurarna att göra men de på vårdcentralen gör aldrig någonting åt det. De berättar inte vad det betyder, jag ska komma tillbaka om 3 månader. Jag har nu "kommit tillbaka om 3 månader" 4 gånger, jag har alltså tagit mig dit vart 3e månad i ett år nu och tagit samma prover utan resultat och de vill ha dit mig IGEN. Jag säger som Sverker, ska det va' på det här viset? Och är det någon som har någon aning om vad det är för fel på mig?

## Comment 22
Author: Mervi

#kaffe och te kan inte räknas som vatten. De båda är vätskedrivande och jag har läst någonstans att om man dricken en kopp kaffe skall man dricka 2 koppar vatten för att kompensera vätskeförlusten kaffe ger. Vet inte om det stämmer.

## Comment 23
Author: dahlith

Jag dricker mer än 4 liter rent vatten om dagen. Räknar inte det som ingår i maten.

Kaffe dricker jag 2 koppar om dagen.

I början av lchf fick jag gå på toa väldigt ofta men nu är jag så förvånad själv för jag kan komma på mig själv på kvällen med att jag inte varit där sen morgonkisseriet.

Så jag kissar mycket  mindre nu. Kanske 3 gånger om dagen.

Märkligt...

## Comment 24
Author: Pasi

Mervi - Nej, det är en myt som mycket annat. Man får inte en negativ vätskebalans av kaffe....men man kan däremot behöva dricka lite mer för att stilla törsten. Men det är inget att grubbla över....man dricker ju normalt då man är törstig så allt sköter sig själv.![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 25
Author: andreas0

Jag dricker rätt mycket vatten nu för tiden också, mer än tidigare, men ändå inga överdrivna mängder. 2-3 liter kanske på en dag.

## Comment 26
Author: birma

Inte törstig nåt speciellt.

## Comment 27
Author: blodtopp

**parisjetaime:** Vet inte om det hjälper så mycket, men [här](http://handboken.infomedica.se/artikel.asp?CategoryID=18989 "http://handboken.infomedica.se/artikel.asp?CategoryID=18989") står det lite om de prover du tagit.

## Comment 28
Author: olleronny

Det är inte bra att dricka en massa vatten. Senaste decenniets vattendrickarhysteri har nog skadat en och annan.

Det är väl oundviklgt att man pinkar ut lite mikronutireenter tilsammans med vattnet.

Det kan ju bli en ond cirkel, att man givetvis blir törstig av allt pinkande. Håll igen.

## Comment 29
Author: MMR58

Parisjetaime: man blir lite orolig för dig...själv blev jag mer törstig än vanligt i början - och när jag är mer strikt - men de mängder du dricker och ändå är du törstig måste vara ett varningstecken. Frågan är väl bara: på vad?

Du borde skriva en egen fråga - elle gå in på Doktorns site och skriva en fråga till honom. Hittar inte länken just nu, men säkert vet någon annan.

Ta hand om dig!

## Comment 30
Author: [Borttaget]

Tack så mycket! Jag ska kolla upp det här :)

## Comment 31
Author: mage

Dricker minst 3-4 liter vatten om dan sedan jag började med denna kost för ca 10 månader sen.

Äter när jag är hungrig, dricker när jag är törstig och mår oförskämt bra ! Tror absolut man skall lyssna på sin kropp och vad den vill ha.

## Comment 32
Author: birma

Blir så förundrad över de stora vattenmängder många dricker. Själv blir jag inte alls något särskilt törstig.  
Dessutom en del kaffe och te. Då hamnar man på minuskonto kanske.   
Tre till fyra liter vatten om dygnet, fattar ingenting jag.  
  
olleronny skriver något om vår tids vattenhysteri. Hört det nämnas någon gång tidigare. Något om att det är en märklig trend med _vattendrickande i tid och otid._  
  
Det händer att man själv försöker dricka ibland utan att man är törstig, bara för att man kommer på det där med att det ska vara nyttigt eller nödvändigt eller nåt. Men oftast glömmer jag vattendrickandet, den sort av drickande som ska vara för nyttighets skull dvs utan att man är törstig.  
  
Kan man tala om _vattenhysteri_, eller är det ett faktum att man ska/bör dricka en massa vatten "i tid och otid"?

## Comment 33
Author: lislotta

Spär man inte dessutom ut salterna i kroppen om man dricker för mycket vatten? Har för mig att vår anatomiföreläsare sa nåt sådant när han pratade om njurarna..

Själv har jag fått huvudvärk senaste dagarna och tror att det kan bero på för lite vatten.. Så nu sitter jag här med ett glas resorb, eftersom jag vill att värken ska gå över snabbt, utan att jag ska behöva bälga i mig vatten.. :P

## Comment 34
Author: Forsman

Jag är också väldigt törstig hela tiden. Kissar knappt något alls, kanske två-tre gånger på en hel dag.

Innan lchf så sprangs det betydligt mycket mer på toa och om jag skulle åka iväg nånstans, så var det viktigt att tänka på att kissa innan.

Nu är det inga som helst problem (efter bara tio dagar!!!)  

 Men var tar vattnet vägen egentligen?  

Att man blir törstigare kan säkert ha att göra med att jag inte stoppar i mig så mycket fiber och annan klisterföda längre som suger upp och samlar vattnet?

Vilka processer i kroppen använder egentligen vattnet?

...Lite funderingar, så här mitt i nattskiftet! ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)  

/ Fredric

## Comment 35
Author: Bjorne

Min farsas valspråk var  
\-"dricker man en pilsner så pinkar man två".  
  
För min del så har det jobbiga nattpinkandet nästan helt upphört. Någon enstaka gång kan det bli, speciellt efter inmundigande av alkoholhaltiga drycker och annan tveksam föda ur LCHF-perspektiv.

## Comment 36
Author: andreas0

I en del kolhydrater så finns det en massa vatten bundet, och åt man tidigare mycket frukt och liknande så får man massa vatten den vägen.

När vi äter LCHF kost så är det helt enkelt mindre andel vatten i maten, så då får vi dricka mera istället. Jag tror inte att det blir mer vatten totalt för dom flesta.
