# Har du nånsin hicka!?
Author: Bengt-Olov

Av alla otals hälsovinster med LCHF, har jag noterat att jag faktiskt inte heller haft någon hicka sedan jag lade om. Ja, inte en enda hick på snart två år, faktiskt! :-) Tänkte bara checka om denna effekt också är representativt för kosten.

Låt oss säga att enkäten är för dem som gått på LCHF i mer än ett halvår, och att vi försöker räknar hicka vi haft endast EFTER detta första halvår...

Hur mycket hicka har du haft efter ditt första halvår med LCHF?

## Comment 1
Author: greensis

Jag fick sällan hicka innan, och fortsätter att få hicka vid de få tillfällen det utlsöte förut. Kallt kaffe brukar vara inblandat.

## Comment 2
Author: Bengt-Olov

Mycket tyder väl på att hicka är en form av kramp!? Ja, och att även hicka därför avhjälps med magnesium!? Sonens hicka verkar i alla fall hur som helst upphöra på en gång efter intag av en halv magnesiumtablett...

## Comment 3
Author: magma

Jag brukar få hicka när jag dricker kolsyrat, kallt vatten eller äter morot.

## Comment 4
Author: Tilda-T

Morötter utlöser direkt hicka hos mig, det är precis som före LCHF.

## Comment 5
Author: magma

Visst är det märkligt?!  
  
När ni får hicka kan den som vågar ta en sked lingonsylt:) Det var ett tips jag läste någonstans, och min man har provat det tre, fyra gånger och varje gång har hickan slutat direkt!

## Comment 6
Author: Bengt-Olov

Hur många kolhydrater är det i en sked lingonsylt? ![F&ouml;rv&aring;nad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-surprised.gif)

## Comment 7
Author: magma

Jag vet inte faktiskt, den som min man tog var hemmakokt och ganska så sur. Men han äter inte LCHF heller.![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 8
Author: Marylojs

Förr i tiden fick jag nästan alltid hicka när jag åt nybakt bröd. Ingen trodde på mig, förrän jag pratade med mamma och det visar sig att hon också hade det så.

## Comment 9
Author: Tilda-T

Jag har till och från funderat på varför just ett visst livsmedel (i mitt fall morötter) utlöser hicka som ett brev på posten? Men det är bara råa oavsett om dom är i bit eller rivna , inte kokta.

Det har inte med tuggandet att göra för jag kan äta kålrot tex och det går bra.

## Comment 10
Author: Bengt-Olov

Det verkar ju lustigt vilka faktorer som verkar utlösa hicka. Ja, att det är billiga kolhydrater, är väl kanske inte så konstigt i.o.f.s., med tanke på allt annat konstigt som dessa framkallar... Gissar att det hur som helst kan vara magnesiumbrist som är grundorsaken till hicka, men att hickan UTLÖSES av div. kaninmat etc. Jag dricker hur mycket kolsyrat vatten och kaffe som helst, men dessa faktorer utlöser i alla fall inte någon hicka hos mig. Möjligen FÖRE kostomlägget...

Kom gärna med spekulationer eller så också, om grundorsaken till hicka. ÄR det magnesiumbrist, eller har ni bättre förklaringar!? Fast även om det kanske skulle vara det, varför skulle egentligen morötter m.m. få hickan att utlösas!?

## Comment 11
Author: greensis

Men hur kan det vara magnesiumbrist när man får hicka kanske en gång i halvåret/om året - strikt i kombinationen komma från kallt ute in i värmen och snabbt dricka en mugga kallt kaffe. varför inte annars?

I mitt fall borde jag får hicka mycket mycket oftare ifall det skulle vara ett bristsymptom. Själv tror jag at temperaturregleringen är det som gör det. Skiftet fram och tillbaka blir för hastight, och då får jag kramp/hicka. Har som barn fått hicka av glass i solsken efter kall badsjö - det är ju lite samma sak.

Sedan kan det ju faktiskt finnas flera orsaker till att man hickar.

## Comment 12
Author: Margareta

Vi har ofta noterat att våra barn får hicka när de fryser. Redan som små spädbarn visste vi att en filt var nödvändigt även om vi själva tyckte temperaturen var ok.  
  
Om man då äter kost som gör en varm inifrån - kan där finnas ett samband till mindre hicka.

Jag har inte hickat på många år.

## Comment 13
Author: Shawy

Inte haft en tanke på det förrän frågan kom upp nu.

Jag har inte hickat en enda gång sen jag började med lchf för ett år sen.

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Jag hickar lika ofta eller sällan som tidigare, d v s inte mycket. Men om jag blir kall väldigt snabbt, kan det komma.

Både mina barn och en god vän, hickar frekvent när de är trötta.

Jag botar hicka bäst genom att hålla andan, dricka vatten och sedan andas ut långsamt, samtidigt som jag spänner buk och diafragma och liksom håller emot. Detta upprepar jag 3 ggr och saken är biff!

Kram!

## Comment 15
Author: Citronmeliss

Vid min första graviditet hickade jag nästan oavbrutet i nio månader det var jättejobbigt för inget hjälpte..![F&ouml;rv&aring;nad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-surprised.gif)

Har ganska ofta hicka annars också men jag hickar mycket mindre med denna kosten än tidigare, rent av sällan..!

Kram/Citronmeliss!

## Comment 16
Author: Lynxx

Jag hickar ofta nu för tiden - efter jag käkat - hade aldrig hicka förut. Men jag behöver bara hålla andan en stund så går det över.

## Comment 17
Author: Effie

Brukade sällan ha hicka förr, och har inget minne av att ha hickat sedan jag började med den här kosten. Inte ens när jag fuskat.

## Comment 18
Author: maxiq

Jag hickade nån gång då och då under kolåldern men nu kan jag inte minnas när jag hickade senast så antingen har kosten hjälp eller så har mmitt minne försämrats. :-|

Enligt Wikipedia så är hicka (hyperneuroakustiska diafragmakontraktioner):

"Hicka betecknar oönskade, upprepade medfödda reflexsammandragningar i mellangärdet. Den plötsliga luftströmmen ner i lungorna får stämbanden att slå ihop varvid det hickande ljudet uppstår.

Man vet inte säkert varför hicka uppstår, men vissa aktiviteter såsom att äta hastigt, dricka kall dryck tillsammans med varm mat, äta mycket varm eller starkt kryddad mat eller hosta kan orsaka hicka."

## Comment 19
Author: Lynxx

#18#18  

Kolåldern? Ere ngt som vi utbrända har hamnat i? [![Förvånad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-surprised.gif "Förvånad")](javascript:insertEmotion('smiley-surprised.gif','lang_emotions_surprised');) [![Flört](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif "Flört")](javascript:insertEmotion('smiley-wink.gif','lang_emotions_wink');)

## Comment 20
Author: maxiq

De utbrända ser vi ju inte röken av efter en tid med LCHF! :-P

**Kolåldern** använder jag istället för "tiden innan jag började äta LCHF" jfr. m. t.ex. Stenåldern 

![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 21
Author: Henrik70

Jag har inte hickat sedan jag började med LCHF. Visserligen fick jag ofta hicka när jag åt glass, vilket jag inte äter längre, men även när det var kallt ute.

## Comment 22
Author: andreas0

Jag har haft hicka en gång hittils i år, och vanligtvis så får jag hicka väldigt sällan, kanske 3-4 gånger om året, så det är väl ungefär samma fortfarande.

#4, #8: i båda livsmedeln ni får hicka av (morötter och bröd) är det stärkelse. Får ni hicka av något mer med mycket stärkelse? T.ex. en rå potatis?

## Comment 23
Author: Bengt-Olov

\# 11: Tror också absolut att snabba temperaturväxlingar orsakar hicka och andra kramper. Dock är det väl så att om man t.ex. dricker något kallt, så försöker kroppen genom blodet att kompensera detta. Då försvinner blod snabbt på något annat ställe. Då uppstår blodbrist på det stället, och därmed även magnesiumbrist (då det är blodet som pumpar runt magnesiumet)!? Skulle det inte kunna funka ungefär så!?

Tror hur som helst inte att det är någon myt att magnesium botar hicka. "Bevisligen" funkar detta - precis som magnesium också botar andra sorts kramper... Om vi med den här kosten (bortsett från en omställningstid på 1/2 - 1 år för en del) får mindre brist på magnesium (liksom säkert de flesta av de andra mineralerna), så skulle ju detta kunna vara orsaken till att vi även blir av med det här problemet... (?)

## Comment 24
Author: Johanna-Soderlund

Jag har sällan hicka nuförtiden. För några år sedan hade jag hicka ganska ofta och den var smärtsam och otroligt högljudd ![Skrikandes](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-yell.gif)  

Citronjuice funkar toppenbra mot hicka, lingonsylt funkar också eftersom det är surt men då blir det ju en massa socker också.

Intressant dock med magnesium - det skulle ju kunna vara en mer långsiktig lösning. Det sura funkar väl mest som en chock för diafragman. Hicka är nämligen kramp i diafragman.

## Comment 25
Author: Dessi101

Jag har märkt att jag får hicka av att skratta mycket, eller då jag varit gladare än vanligt. Det är lite konstigt :P

## Comment 26
Author: Mervi

Om jag äter kokta ägg utan något till så får jag hicka, så jag äter mina ägg med mycket smör och slipper hickan.

## Comment 27
Author: Bengt-Olov

En fråga till er som fått ÖKAD hicka: Dras ni möjligen fortfarande även med ökad kramp i vader m.m.!?
