# Raw food kex
Author: SandraB

Efter har läst Liziettes tråd om raw food kex var jag tvungen att göra ett försök att baka några såna hemma \*snål\*.

Jag lade en matsked bruna linfrö i blöt i ca 20 minuter. Blandade sen i lite havssalt, sesamfrö, pumpafrö och solrosfrö till en kladdig massa som jag spred lite tunt i krisppannan i mikro- vände de efter ett par minuter. De blev lite sköra men det går utmärkt att äta ost till (breda på kall bregott funkade inte däremot).

 Tack för tipset Liziette.

## Comment 1
Author: Pasi

Kan inte kallas "raw food" efter mikringen, eller?![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 2
Author: SandraB

Tänkte jag också på när jag läste att de tillagade dessa i ugnen.![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

Goda var de i alla fall

## Comment 3
Author: susannafjant

tittade förbi i ekobutiken och såg Rawfood kex som såldes för 400 kr kilot!!!!!! Renée Voltaire. Hur kan det vara möjligt???!!!!

## Comment 4
Author: Ulf-S

Alla Voltaire-grejerna är svindyra... Man betalar extra för namnet. Det brukar finnas mindre kostsamma alternativ i andra hyllor i butiken eller i hälsokostbutiker.
