# Recept i Bingolotto
Author: Karin20

Såg på Bingolotto igår med ett öga och kocket gjorde Rödingfile med blomkålspuré! Ingen som helst potatis. \*förvånad\*  

Receptet finns [här](http://www.folkspel.se/Templates/Article____1970.aspx "http://www.folkspel.se/Templates/Article____1970.aspx") och där fanns ju en massa andra goda användbara recept också!

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Ogillar att jag inte kan se Bingolotto nu när det flyttat till 4+. Dåligt tycker jag.

## Comment 2
Author: papa-bear

den inbakade brieosten går det väl att göra varianter på, eller?

## Comment 3
Author: MiaP

Ja man kan ta av ett lock på en rund 1/2-kilos eller helkilos brie och trycka i valnötter och in i ugnen. Fanns väl recept här tidigare om jag inte minns fel.

## Comment 4
Author: MaMaMade

Här hoppas jag (tror att jag äntligen fattat hur man länkar...\*hurrey\*!):

[http://kolhydrater.ifokus.se/Articles/Read.aspx?ArticleId=593d5da6-14c3-4b82-b0ff-05fb4a8ba23f](../Articles/Read.aspx?ArticleId=593d5da6-14c3-4b82-b0ff-05fb4a8ba23f)

\*Jaaa\*! Det funkade! Gör vågen för mig själv... ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 5
Author: Margareta

Mat-Tina uppmuntrade i ett inslag att inte äta en massa potatis och pasta till maten. Att hon sen vräkte i 50g smör till 3 ägg ser jag som ännu mer positivt...

Kan vi inte vinna Mat-Tina för LCHF? Hon skulle gilla det.

## Comment 6
Author: MaMaMade

Varför inte göra ett försök? Hon skulle ju kunna göra ett program i TV...nä, hon skulle väl bara bli stoppad. En kokbok kanske?

I vilket fall som helst skulle det ge oss mkt reklam om hon gick m här. Ni kanske skulle ta o bjuda m henne på kryssningen?
