# Ny här...
Author: isnornin

Hej.

Kommer hit med mina IBS besvär!! hoppas på många bra tips!!!

MVH Isnornin

## Comment 1
Author: ebet

Jag är väl inte proffs på just IBS, men min mage har tydligen alltid varit 'dålig' fast jag hade inget att jämföra med, så det var normalt för mig.

Efter 3 dagar på LCHF kosten så försvann alla problemen.

Så mitt tips att du testar kosten, läs artiklarna, det finns några intressanta trådar om IBS, du kan hitta de om du klickar på 'sök'.

På första sidan finns det folder om LCHF mat, vad man som nybörjare får tänka på.

Lycka till, och Välkommen!

## Comment 2
Author: Mervi

Läs [här](/Default.aspx?ThreadId=120f35a2-fb3f-4a79-8f8e-cd5962091d50 "http://kolhydrater.ifokus.se/Default.aspx?ThreadId=120f35a2-fb3f-4a79-8f8e-cd5962091d50")

och [här](/Default.aspx?ThreadId=120f35a2-fb3f-4a79-8f8e-cd5962091d50 "http://kolhydrater.ifokus.se/Default.aspx?ThreadId=120f35a2-fb3f-4a79-8f8e-cd5962091d50")

## Comment 3
Author: Wildrat

Ta bort alla fibrer och ät fett.

## Comment 4
Author: Frualbertsson

Välkommen hit! ville jag bara säga, andra kan mer om IBS än jag.

## Comment 5
Author: Madammim

Hej jag är också ny, jag reggade mig på kost, men har fått rekommendation att titta in här. jag har problem medmagenoch har värk. jag kan inte träna så mycke. Går mest promenader.   Den här maten tycks vara nåt som passar mn bråkiga mage, Och så väger jag lite för mycket. tydligen kan man minska i vikt med. Det var ju bra om jag också kunde gå ner i vikt. 15 kg sådär.

## Comment 6
Author: Mervi

Välkommen hit både isnornin och Madammim! Hoppas ni kommer att trivas här och hitta hjälp till era magproblem.

## Comment 7
Author: Pasi

Välkomna båda två!

## Comment 8
Author: MaMaMade

Hej o välkomna!

## Comment 9
Author: magma

Välkomna!  
  
Ta bort fibrer och öka fettet, måste/vill ni äta grönsaker så satsa på "snälla" grönsaker som t.ex gurka till att börja med. Ta bort vegetabiliska oljor förutom cocosfett, använd smör och används olivolja så värm den inte. Lycka till!

## Comment 10
Author: isnornin

Tack!!!

Det är väldigt intressant det här tycker jag!

 Nu på morgonen har jag ätit hembaktbröd med torrjäst i, har fått för mig att jag får ont i magen av den andra jästen...

När jag försöker vara "duktig" och äta "rätt" mycket frukt och grönt mycke fibrer, då vips går jag upp i vikt! Vad kan det bero på?

## Comment 11
Author: andreas0

#10 Det blir mycket snabba kolhydrater då, och kolhydrater ökar blodsockret snabbt vilket sätter igång insulinutsöndring. Insulin är det hormon som får kroppen att lagra fett.

Fibrerna påverkar inte viktnen eftersom dom bara passerar igenom, men däremot så kan dom orsaka inflammationer i tarmar, och dessutom finns det bakterier i tarmarna som gillar att äta dom, och som bildar gaser när dom äter fibrerrna.

## Comment 12
Author: isnornin

#11 Tack andreasO!
