# Jag har fått en beställning på en kokbok
Author: Skaldeman

En sån där färggrann sak med en massa bilder. Jag tänker bara köra egna recept, men är intresserad av önskemål. Är det något som ni väldigt gärna vill läsa och som ni inte hittar i andra kokböcker?

Sten Sture

## Comment 1
Author: Jennix

Jag vet att det kanske är fel av mig, men ibland vill jag ha recept som är LCHF men ser ut som vanlig mat, dvs. vanliga recept omgjorda till LowCarb-tänk.

Vad kan man använda istället för mjöl i olika recept, t.ex.? Går det att ha glutenfria recept som bas och göra dom mer LCHF? Vore kul med lite mer köks-kemi.

Fast det kanske inte passar i en kokbok? :)

## Comment 2
Author: Fnyfniken

Jag skulle vilja ha "praktiska" recept, t ex mat som är lätt att ta med sig, eller lätt att laga till på jobbet, eller inte behöver lagas (på spis) och såna saker. Det är ju svårt nog att man inte kan gå ut och äta med andra hur somhelst, men att sen behöva stå och kocka alla dagar är lite jobbigt. Förstår du hur jag menar. T ex den där tonfisksalladen du har, den kan man väl svänga ihop utan spis, eller?

## Comment 3
Author: dcos

Sännande =) All inspiration är välkommen!!

## Comment 4
Author: miagumman

Måste passa på att fråga nu när Skaldeman själv är ute på sidan: Hur är receptet på "Skaldemanbrödet "med 12 ägg bl a?

Är inte så förtjust i nötbrödet med svål så det skulle vara kul med nåt annat!

## Comment 5
Author: ullebull

Jag måste säga att jag är glad om det bara **blir** en kokbok. Det har ju talats om det flera gånger här bla men det har inte blivit mer. Jag hade gärna köpt till vänner och bekanta istället för en blomma vid födelsedag och liknande. Alla "talar" ju snart om vår kost men... alla söker ju recept och förklaringar.

Toppen om det kommer en, gärna med färgglada bilder.

Bilderna gör ju att man kan "äta" med ögat och gärna testar receptet.

Lycka till med boken.

## Comment 6
Author: synvinkel

Matlådemat är ALLTID bra. Sånt som är lika smaskigt efter ett par dagar i kyl eller frys! ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)  
  
Sen så var jag rätt insnöad på att woka (preLCHF), thai-style. Så en spajsigt variant på ett bra wokrecept med bra ratio vore kul också om det är möjligt! **^ ^**

## Comment 7
Author: clajo

En blandning av husmanskost och lite mer exotiskt! Bilder inspirerar alltid.

Snart skall du se att du får ett eget kost- och matlagningsprogram på TV...!

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Jag skulle vilja ha en bok som hette GI för dummies.

Vanlig hederlig husmanskost fast på GI-vis.

## Comment 9
Author: ullebull

Jag vill inte ha på GI-vis, jag äter LCHF. GI böcker dräller det av.

## Comment 10
Author: magma

Jag saknar en LCHF-kokbok, skulle gärna ha köpt en om det funnits. Gärna med en liten faktaruta vid varje recept med fett/protein/kolhydratinnehållet deklarerat...

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Kalops är ju perfekt lchf-mat men kanske inte vad man tänker på i första taget. Gillar tonfisken med lök och majonnäs. Den gör jag ofta. Lätt, gott och det mesta finns ofta hemma.

grattis, till kokboken. Kanske bra att redovisa i recepten hur fördelningen är i fett, protein och kolhydrater.

## Comment 12
Author: Margareta

En presentkokbok är en bra idé. Vi skulle nog sprida den om vi hade möjlighet.

Dvs en kokbok med vanliga LCHF-recept både för nybörjare och mer erfarna, men som inte blir dyrare än att man köpa den i flera ex och ge bort som present..

## Comment 13
Author: Karin20

Jag skulle gärna vilja se näringsvärdena i maträtten. I många kokböcker är det tydligt med kcal och fett, men kolhydraterna är det snålt (!) med. Och om möjligt separerat och med det menar jag att i t ex ICAs tidning Buffé står ofta rätt tydligt i en ruta bredvid, men då med en total uträkning inkl potatisen, pastan, brödbiten eller vad det nu är man lägger till. Jag vill se före eventuella katastrofala tillbehör. Om det går alltså. För att slippa räkna själv.

## Comment 14
Author: Tombola

Som man önskar man ju lättlagade rätter - det är inte alltid så lätt för oss gossar att hitta i köket,,,,

Men jag tycker du skall slå på stort och åstadkomma ett riktigt praktverk - gärna med ungefärliga tidsangivelser för hur lång tid det tar att knåpa ihop det hela.

Kan du dessutom få till lite rätter som barn gillar så vore det kanon,,,,

Sedan vore det ju intressant om du kunde inkorpera dina mathistoriska kunskaper!

## Comment 15
Author: ulrikaberg

Det jag framför allt saknar är inspiration när man är ute och campar och endast har gasolspis (fuskar nog aldrig så mycket som då). Hemma med ugn kan man variera ganska mycket, men min inspiration saknas när jag står vid spisen i husbilen. Med andra ord enkla men spännande recept är alltid välkomna.

## Comment 16
Author: batman

Jag tycker det ska va en "vanlig" kokbok med fina och frestande bilder. Ta tex recept från GI-noll, dom är bra men lite svåra att hitta i all text. Man får bläddra fram och tillbaka mellan kapitlen, här kan det ju delas upp i \*frukostar\*fiskrätter\*kött o.s.v.

                            / batman

## Comment 17
Author: Skaldeman

Ja, mathistorien kommer med! Oavsett vad det blir kommer jag att skriva några historiska kapitel. Man åt nämligen mer häsosamt förr, och det vill jag gärna visa.

Självklart kommer allt att bli näringsberäknat enligt mina regler.

Jag tänker ta god tid på mig. Utgivning andra halvåret 2009 verkar lagom. Jag har ju en receptpackad bok ute nu och den vill jag inte konkurrera med.

Sten Sture

## Comment 18
Author: Mona-Stina

Ser verkligen fram emot en till bok av dig. Mina tre andra ligger på kökssoffan och jag läser i dom nästan varje dag.

Besökare som kommer blir nyfikna och börjar fråga. Perfekt!

## Comment 19
Author: Iendi

Jag håller med batman. Recepten från GI-noll är jättebra. Enkla att laga och jättegoda. Men det är svårt att hitta dem. Mycket bläddrande fram och tillbaka.

## Comment 20
Author: Anders-S

Lågkolhydratkost utan krångel hoppas jag på. Jag har lite svårt för låtsat-något-annat-mat, t.ex. vegetariska biffar, soja-korv, quorn-färs. Bra mat tycker jag är när man känner vad som är karaktäristiskt för råvaran.

## Comment 21
Author: Tombola

Hmmmm,,, jag får nog köpa mig ett ex av GI-noll ändå fastän jag tycker löskokta ägg med smör är kanongott (och snabbt och enkelt,,,,)

Som LCHF:are är det ju inte så lätt att dela in innehållet i frukostar, själv kalasar jag mer än gärna på en halv kyckling eller ett par kotletter redan till frukost men det kanske bara är jag som har sådana vanor,,,,

## Comment 22
Author: Sagittaria

Vegetariska rätter drömmer jag förstås om...

## Comment 23
Author: Medlem

Jag äter inte griskött och önskar mig mera recept på lamm, fisk och kyckling. Så jag hoppas den blir varierande.

## Comment 24
Author: andreas0

Jag hade gärna sett en genomgång av olika bestyckningsdelar från olika djur, och vad man kan göra för maträtter på dom (med lite recept med som exepel för varje del då).

Detta för att jag har ett par bitar jag köper regelbundet och vet vad man kan göra med, men resten av köttdisken känns lite som ett outforskat territorie, jag vågar aldrig köpa dom andra delarna eftersom jag inte vet vad jag ska göra med dom. Att få utöka signa kunskaper på det området vore underbart.

## Comment 25
Author: molana

Hoppas det blir många olika soppor med både kött och fisk.Gillar soppor och dom smakar bara bättre nästa dag.Brukar göra stora kok som jag fryser in.Då får man ju i sig fett,protein och kolhydrater utan krångel i samma måltid.

Sedan kan ju smaksättningen varieras i det oändliga med olika allternativ.

Jag har haft svårt att räkna ut hur den färdiga portionen blir när jag gör stora sattser.Det klarar inte "min mat" eller "calcounter" av för mig. 

Nu sist när jag köpte 1,2 kg fläskfärs 20% och gjorde kålsoppa på med lök och några morötter så har jag ingen aning om hur det blir i slutändan när jag äter den.Men god är den och mättande med.

## Comment 26
Author: Maia

Jag tror att det definitivt behövs flera olika kokböcker. Skrivna av olika författare. För min del kan en kokbok inte bli mycket bättre än på bloggen: http://blogg.passagen.se/fettbramat

Möjligen kan man - som skribenten skriver i en kommentar - ha mer måttangivelser. Då kan man ju åstadkomma en ruta med näringsinnehåll. Men det kan också finnas små triviarutor med roliga fakta. Och oroliga, som det där med "inte för mycket rå äggvita".

/Maia

## Comment 27
Author: ToFat

Ja recepten i GI-noll är ju kalas, men lite svåra hitta. O sen att ha dem näringsberäknade är ju kalas, ibland behöver man ha lite mer koll på vad maten innehåller.

 Tips på vad man kan ersätta med är aldrig fel. Finns så många fina tips man hittat lite här o där på näten, att få det mer samlat i en bok. Ta tex den fantastiska ägg.grädden!

Sen inte för krångliga recept. Tex Atkins kokbok är ju jätteknölig...och något jag tycker de där GI i city-paret missat i en del av sina böcker är just hur många kolhydrater det är i en rätt, vill jag sen besudla den med kinowa eller nåt annat är det ju upp till mig.

## Comment 28
Author: Mervi

Vilken bra ide. En bok med riktiga LCHF rätter med bilder och helst en näringsdeklaration för varje rätt. Hade varit kanon att ge bort tex.

Håller med att enkla maträtter är bäst utan massa krångliga ingredienser. Och lagad med rena råvaror och kryddor.

## Comment 29
Author: anki1

Jag tycker oxå det vore en bra idé. Med vardagsmat, festmat, lättlagat.snabblagat och osv. matlådemat. bra frukostar som inte bara består av ägg och bäcon. Annars brukar jag försöka göra om vanlig mat, så att de passar. typ uteslute eller byta ut.

## Comment 30
Author: Brynhilde

En "basic" kokbok, typ Vår Kokbok, fast för LCHFare. En som är lätt att ta till sej, speciellt om man är nybörjare.

Håller med #24 att styckningsscheman på diverse djur + exempel på olika tillagning kan vara på sin plats. Den kunskapen är det nog inte många som har längre.

## Comment 31
Author: KatNyb

Va kul!  Svar på din fråga: Lite smaskiga efterrätter skulle inte vara så dumt! Tack för senast, besöket i Österäng, och goda råd som jag nu följer.

## Comment 32
Author: dufva

Glättiga kokböcker i all ära med jag tror rätt många skulle behöva lite basic-matlagningsskola ala LCHF  
Många tvekar nog att färdas utanför halvfabrikaten i butiken  
Få folk att förstå att varken är svårt eller tidskrävande egentligen  

*   Hur man får ihop en bra sås utan mjölredning
*   Alternativ till panering.
*   Hur man handskas med råvaror
*   Hur man väljer i butiken
*   Hur man styckar
*   Hur man förvarar fryser och tinar på ett bra sätt
*   Tydliga steg för steg instruktioner
*   Tryckkokning ångkokning mm

## Comment 33
Author: chapp

Jag vill ha recept/anvisningar om hur man äter kött från HELA djuret. Inga fin-recept på kycklingfiléer. Alla styckbitar, även inälvor. Tänk att våga äta hjärna eller njure... Och gamla beprövade metoder att ta hand om kött och fisk.

Plus jag vill ha din rättframma och okomplicerade stil!

## Comment 34
Author: helenahonk

Gärna med uppgifter om hur mycket kolh. protein,fett varje maträtt innehåller.

Har precis börjat läsa Ät dig smal,mycket spännande,tar nog sin tid innan man får in allt i kontoret...........Tack SSS!!!

## Comment 35
Author: ebet

Vill man få med allt detta, så blir det en jättetjock kokbok, och det tycker jag är perfekt. Jag är trött på alla tunna men ändå dyra kokböcker som jag har samlat under åren.

Skulle vara läckert men en riktigt övergripande kokbok, som man alltid kunde ha framme.

## Comment 36
Author: [Borttaget]

Ett samarbete med Airam kanske kan vara något med hennes perfekta bilder och tydliga upplägg?

## Comment 37
Author: Mimsivimsi

du får gärna ha med min aubergine-lasagne! (finns under artiklar)
