# Grönt och fett
Author: [Borttaget]

Jag har "smugit" in grönsaker i min kost, mår bättre på det. Men ska jag fortfarande äta samma mängd fett? Visst, det gröna är ju inte precis fettsprängt naturellt men blir det inte för mycket fett annars? Hur blev det där nu då?? Jag menar, samma köttmängd, mera grönt och lika mycket fett eller blir det fel "balans" då?  
Jag vet vad jag menar men usch vad svårt det var att förklara det... ![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)

## Comment 1
Author: Margareta

Det brukar inte vara några problem med grönsaker till. Det äter nog de flesta av oss. Fortsätt du med samma fettmängd om Du känner att Du behöver det.

Testa och registrera någon måltid i MinMat om Du känner dig osäker. [http://www.minmat.net](http://www.minmat.net/)

## Comment 2
Author: andreas0

Dom flesta av oss äter lite grönsaker till maten. Man behöver inte ändra fettmängden för att man lägger till grönsaker. Kom ihåg bara att grönsakerna är ett tillbehör till maten, inte någon huvudbeståndsdel.  

För mycket fett kan det inte bli. ![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif)

## Comment 3
Author: Wildrat

Fettet går ner lättare med lite grönsaker till maten, så med mer grönt kan du kanske öka fettmängden?

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Antar att det är som med allt annat, bara att prova sig fram. :-)
