# Dietister - ett hot mot folkhälsan?
Author: Thomas_Jansson

Jag tycker att dietisterna verkar ha rätt dåliga kunskaper inom sitt arbetsområde.

Inte minst deras förhållningssätt till diabetiker och överviktiga tyder ju på att allt inte riktigt verkar stå rätt till? De verkar kunna häva ur sig vad som helst men kan aldrig förklara sig eller ge godtagbara referenser till seriös forskning.

Dessutom så arbetar flera av dem åt oseriösa företag där de hjälper till att kränga rent hälsofarliga "livsmedel".

Frågan är - är de ett hot mot folkhälsan eller ät det bara de mest okunniga av dem som bloggar och förekommer i massmedia?

## Comment 1
Author: sofia_wirberg

Jag funderade också kring detta igår och bestämde mig för att surfa runt lite för att bättre förstå vad deras utbildning går ut på och i korthet tycker jag att den verkar ganska ovetenskaplig. Hela resonemanget är kanske lite långt att dra här men om intresse finns går det att läsa vidare på min blogg [http://matohalsa.se/hur-vetenskaplig-ar-dietistutbildningen](http://matohalsa.se/hur-vetenskaplig-ar-dietistutbildningen)

## Comment 2
Author: Pasi

De är ett hot mot människors hälsa...för tillfället håller en dietist på att ta livet av min far som har metabolt syndrom av värre slaget...han skall äta mycket spannmål och margarin och har definitivt inte blivit friskare.

## Comment 3
Author: NancyAlke

Kan vi inte hitta på något bra samlingsnamn för dietister som resonerar utifrån en fettfattig tallriksmodell och vill att vi ska överäta frukt?

Anledningen är att om nu en nyfiken dietist som faktiskt börjat tänka om, skulle kika in här, ja, då skulle nog denne inte känna sig särskilt välkommen. Vi måste sluta att dra alla dietister över en kam tycker jag... det finns säkert någon dietist som kan tänka själv men som inte har vågat ut ur garderoben ännu....

## Comment 4
Author: FrankN

Jag har föreläst samtidigt med en dietist, som utan att blinka lade upp overhead-bilder me Unilevers logga. Unilever säljer bl.a. Milda, Lätta och Becel.

Merparten av dem ingår ganska aningslösa i ett affärskoncept, som går ut på att sälja kolhydratbaserade och växtoljebaserade produkter med högsta möjliga vinst. Att företagen är inne och styr deras utbildning talar sitt tydliga språk.  
  
Folkhälsan? Ja, de tror de tjänar den, men de affärsintressen som påverkar deras utbildning vet säkert bättre, men bryr sig naturligtvis inte.  
  
Högsta möjliga vinst till minsta möjliga kostnad!

## Comment 5
Author: Pasi

Om en dietist skulle byta åsikt och titta in här så lovar jag att välkommna denne extra varmt för det är givetvis inte dietisterna som personer jag har nåt emot, bara deras dumma handlingar.![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 6
Author: Thomas_Jansson

Det framgår på riksförbundets hemsida att de inte har något emot att sponsras. När det gäller företagens påverkan på utbildningen så är den inte bra om den blir för stor.

Jag tror att läkarutbildningen också dras med detta problem men där ser vi alltfler läkare som utrycker helt annorlunda åsikter.

## Comment 7
Author: Besika

Annat namn... hm... dietsist? :)

## Comment 8
Author: Jennix

Fruktister?

## Comment 9
Author: Thomas_Jansson

Kullenbergare?

## Comment 10
Author: Tilda-T

diet trist

## Comment 11
Author: Jennix

Fruktade-ister? Frukt-tister? Fruktadester? Finns nog många konstiga namn man kan hitta på...

## Comment 12
Author: Margareta

diet visst

## Comment 13
Author: Thomas_Jansson

De måste väl ändå vara dietbrister?

## Comment 14
Author: Thomas_Jansson

Eller vad?

Dietbrist Ella P Oloffson varnar för Annika Dahlqvist´s kostråd. "om flera gjorde som hon säger vore snart sjukhusen överflödiga".

## Comment 15
Author: Fnyfniken

Thomas\_Jansson, är det en tankevurpa, eller uttrycker hon sig konstigt? Om fler gjorde som Dahlqvist skulle sjukhusen kunna dra ner, det är sant. Menar hon överflödade? Eller är hon ovanlig.

## Comment 16
Author: Thomas_Jansson

?

## Comment 17
Author: Jennix

#15  Jaaa, vad menar dietisten egentligen? Att Annikas råd är bra eller dåliga? \*förvirrad\*

## Comment 18
Author: Bookjones

Carbonators... tänker terminator, governator Schwartzenegger?

## Comment 19
Author: Kvinnlig40talist

Håller med FrankN, dietisterna jobbar åt livsmedelsindustrin i första hand, eller enbart!

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Jo, fast det ær ju inte bara dietisterna, ær det inte livsmedelsverket som ær den stora boven i dramat? De ær væl de som ligger bakom dagens kostråd, dietisterna gør ju i princip bara sitt jobb (æven om de misskøter sitt jobb å det grøvsta!)

Hm finns det inga LCHF-dietister? Åh dær har jag mitt framtidyrke tror jag bestæmt :)

## Comment 21
Author: Fnyfniken

Jo, visst finns de. Men tänk vilka kvisslingar! Olivares-Dalby eller vad hon nu heter skulle väl lämna in anmälan till SoS i egen fysisk person på plats, om någon av hennes egna erkände att de gör så.

Men framtiden för en LCHF-dietist är spikad. Tänk bara på att du kommer att göra dig själv överflödig.![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 22
Author: cambiasso

ättestupans handräckare....skulle jag vilja kalla dem..

## Comment 23
Author: [Borttaget]

De som puttar dem ner i stupet snarare..

## Comment 24
Author: BoZackrisson

Egentligen är det ganska enkelt. Dietisterna behöver en motsvarighet till vår Annika Dahlqvist. Någon som går ut offentligt och förklarar att deras egna kostråd är fel när det gäller diabetes och övervikt. Den personen kommer att få det lika hett om öronen som Annika fick.

Samtidigt är detta enkla väldigt svårt. Människan är ett flockdjur. Det gäller att ha samma beteende och åsikter som flocken. Lämnar du gruppen riskerar du att bli ihjälbiten.

## Comment 25
Author: [Borttaget]

Det som förundrar mig är att denna yrkesgrupp - i alla fall de som uttalar sig - inte verkar vilja ta åt sig av nya rön och ny forskning... I de felsta andra yreksgrupper skulle man mer eller mindre bli petad från sitt arbete (eller överhoppad vid befordran eller liknande) om man inte höll sig ajour och uppdaterad med nyheter inom branchen... \*fundersam\*

## Comment 26
Author: [Borttaget]

Statliga och kommunala institutioner har en "viss" förmåga att vara stelbenta, konservativa och bakåtsträvande i sin profession.

Gillar man framåtskridande brukar man söka sig till den friare, privata markanden.

I den nya värld vi lever i med tillgång till information kommer processer att skyndas på, för att gemene man kan söka sin information på ett nytt sätt sedan 12 år.

De kommande 5 år kommer att leda till att gamla hierarkier skrotas, så också vad SLV och andra statliga organ säger. Reklam struntar de unga i, och företag tvingas göra produktplaceringar i filmer, videos och komma på nya fiffiga sätt för att hjärntvätta oss människor. Man får sila och känna in vad som passar en själv.

![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 27
Author: Jennix

#20  Jo, jag tror det finns dietister i Sverige som tror på LowCarb-kosten men det är nog inte så lätt att göra sin röst hörd heller...

Förhoppningsvis blir det lättare nu och detta året! :)

## Comment 28
Author: NancyAlke

#27 Men jag tror fortfarande inte att dom kommer att känna sig välkomna om dom hittar hit... eftersom dom här behandlas som en klump med noll bakom pannbenet.

Framförallt Thomas måste nog skärpa sig om vi ska se dietisterna tillsammans med oss... och det är ju här dom kan få kunskapen. Därmed inte sagt att jag också känner mig mer än lovligt irriterad på Kullenbergarna, men se till att inte kalla dem vid titelgrupp. Vi har ju aldrig talat illa om läkarna, eller forskarna, eller hur... trots att det finns många rötägg där...

## Comment 29
Author: korseett

#28 word!

## Comment 30
Author: Skogiz

#28 Jo, men det blir ju lätt ett visst mått av irritation, eller hur? Man har ett problem, dietisten säger: gör så och ät så så går ditt problem över. Man plågar sig i månader med rekommendationerna och problemen blir värre. Man får skäll av dietisten för att man inte följt hans/hennes råd tillräckligt bra. Man hittar LCHF, gör tvärtemot vad dietisten gormat om, problemen går över.

Jag vet att jag har varit/är väldigt ilsken på min (överviktiga!) f.d företagsläkare precis på grund av detta, och ilskan gör att man tar i lite extra och använder språket som en stor klubba.

 Dietisterna känner sig förstås påhoppade från alla håll (nu tänker jag inte alls på KiF), det smattrar ner artiklar, rapporter och åsikter om att allt de lärt sig under sin långa utbildning är FELFELFEL och att deras välmenta arbete ställt till med fler problem än det löst. Inte konstigt att dom slår ifrån sig, eller hur? Det blir en strid istället för en dialog och man får ett dödläge istället för ett framsteg.

Eh, jag tror jag tappade bort slutklämmen någonstans på vägen men jag förstår all irritation precis som din poäng är både korrekt och giltlig. Dra inte allt folk över samma kam. Och både omvända och nyfikna dietister/läkare/diverse ska givetvis vara varmt välkomna hit.

## Comment 31
Author: Mervi

Jag har för mig att det funnits en dietist på Annikas blogg som äter LCHF, hon skrev där ganska aktivt ett tag. Jag undrar om hon inte kallade sig Anna. Inte säker på namnet.

## Comment 32
Author: Doc

Jag har just haft precis samma diskussion [**här**](http://www.kostdoktorn.se/?p=138#comment-444 "http://www.kostdoktorn.se/?p=138#comment-444") på kostdoktorn.

Jag tycker inte det är ok att kasta ihop alla dietister i en grupp och beskylla dem för dumma uttalanden från enskilda andra dietister, eller för råd/utblidning som de inte själva bestämt över.

Som diskuterats tidigare tror jag det finns ett stort behov att ett annat enkelt begrepp, som menar just de dietister som gått ut med vad vi anser märkliga (och kanske skadliga) budskap offentligt.

Jag vill föreslå detta namn för dem:

**Antifett-dietister**

Så behöver förhoppningsvis inte alla andra nyfikna tänkande dietister skrämmas bort från våra bloggar. Att underlätta för dem att lära sig är väl bra för alla inblandade, inte minst de patienter de skall ha framöver. Och för dem själva, när jag o Annika mfl börjar skicka remisser med önskemål om hjälp med lågkolhydrats-kostråd. ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 33
Author: Jennix

Generellt sett är det upp till var och en att generalisera eller inte, att uttrycka sig på ett bra sätt.

Vi brukar väl sällan censurera folk härinne, men säga ifrån om det är ett personangrepp... Tror jag Margareta brukar säga. :)

## Comment 34
Author: Mervi

Precis så är det Jennix. Man får tänka till lite innan man skriver..

## Comment 35
Author: NancyAlke

#29 Nu förstår jag inte vad du menar

## Comment 36
Author: Doc

Jag tror hon menar att hon håller med...

## Comment 37
Author: NancyAlke

#36 Tack Doc ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)  Med mitt yrke så tolkade jag det som datorprogrammet Word, vilket jag inte fick i hop med några dietister alls...

#30 Jodå, som sagt, jag håller ju fullständigt med i irritationerna och kritiken. Jag förstår också att det kan barka iväg med språket ... jag är rätt bra på det själv. Men om någon påpekar att man kanske behöver tänka sig för, ja, då blir det lite annat... då är det inte impuls.

#33 Inte har jag bett om någon censur heller... och personangrepp tycker jag faktiskt att det är, när man går på en hel yrkesgrupp p g a vad några enstaka säger. Men däremot kanske jag inte är rätt person att säga ifrån... så jag kanske får ge mig här då... Men ett är säkert, så länge det skrivs så här, så kommer jag inte att våga hänvisa ev omvända dietister hit, om jag nu skulle springa på någon.

## Comment 38
Author: korseett

\# 35 jag menar att det var bra skrivet och jag håller med! därav brukar man skriva bara word har jag fått lärt mig.

## Comment 39
Author: NancyAlke

Tack korseett, man lär så länge man lever ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 40
Author: Jennix

#37  Det var inte riktat till dig, Nancy, utan mer allmänt att även om jag ogillar hur vissa skriver så kan jag inte tvinga nån till att ändra stil. Tyvärr, för ibland är folk rätt otrevliga... Men det är bara att hoppas att var och en tar ansvar för sina egna ord. :)

Jag tycker du gör rätt som säger vad du tycker, Nancy! Du kanske får någon att tänka en extra gång, när dom skriver? :)

## Comment 41
Author: AnnaC

Vad sägs om tallriksdietister?!

## Comment 42
Author: Thomas_Jansson

\# 28 "Framförallt Thomas måste nog skärpa sig om vi ska se dietisterna tillsammans med oss..."

Nancy - jag lovar att aldrig mera skriva ordet d-----t i något sammanhang mera vare sig här eller någon annanstans! ![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif)

## Comment 43
Author: NancyAlke

Puss på dig Thomas, hoppas att du inte tog illa upp!!! ![Kyss](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-kiss.gif)

Och tack Jennix, ibland känner jag mig "besvärlig" när jag protesterar mot "mina egna". Hoppas ni gör det samma om jag gör något liknande, för man gör det omedvetet...

## Comment 44
Author: Thomas_Jansson

Det tar väl några veckor, eller kanske en månad att komma över det men det är inget att göra åt,,,

 Men nu såg jag att någon hade dristat sig att skriva om näringsfysiologerna i allmännhet - vilken tar sig an uppdraget med en korrigering?

Själv är jag nog inte lämplig att ta tag i det utan det får vara någon som är mera lämpllig!![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 45
Author: NancyAlke

Å herreminje.... ja, jag tänker vila musarmen ett tag tror jag... behöver sova innan jag ska iväg och träffa 250 nyfikna arbetskamrater, som garanterat läst Östersundsposten, i morgon.

## Comment 46
Author: Thomas_Jansson

Det påstås t o m att Torwald Åberg skriver korkade debattinlägg,,,

Är det med sådana vokabulär som slagträ som debatten skall föras är det risk för att vi snart betraktas som oseriösa,,,,![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 47
Author: NancyAlke

Thomas, om du vill ha i gång en diskussion om det där också, så kan du ju ta det direkt med den det berör, i den tråden kanske? För just nu så känns det som om du långt i från kommit över det jag skrev.

Nattinatt!

## Comment 48
Author: Thomas_Jansson

Nattinatt!
