# Enköpingsposten 14 nov 2007
Author: Trollcina

MALMÖ (TT)

**

Mättade fetter, som finns ibland annat smör och grädde, ökar inte risken för hjärt-kärlsjukdom, enligt en Malmöstudie. Inte heller den totala mängden fett påverkar risken.

**

Resultaten ligger i linje med en rad stora studier på senare år och går stick i stäv mot Livsmedelsverkets rekommendation till svenskarna att dra ner på det mättade fettet för att skydda hjärtat.

Margret Leosdottir, underläkare på kardiologen på Universitetssjukhuset Mas i Malmö, håller med om att det kan vara bra att styra över mot mer omättat fett. Men argumentet är inte det mättade fettets farlighet, utan det omättade fettets skyddande effekt.

\- Vår studie är inte unik på något sätt. Det har kommit ett antal likadana, stora epidemiologiska studier de senaste 10-20 åren somvisat ungefär samma sak, säger Margret Leosdottir.

Hon är huvudförfattare till den vetenskapliga artikel som i dagarna publicerats i European Journal of Cardiovascular Prevention and Rehabilitation. Den baseras på uppgifter om 28 000 Malmöbor som följdes under åtta år.

Den fjärdedel av deltagarna som åt mest fett åt också mycket mindre av frukt, grönsaker och fibrer än övriga deltagare. Mycket av den tidigare forskningen har varit alltför fokuserad just på fettkonsumtionen och tagit för lite hänsyn till vad folk äter i övrigt. Det kan ha lett till felaktiga slutsatser, tror Margret Leosdottir.

\- Man har trott att det är fettet som ökar risken för hjärt-kärlsjukdom, när det i stället kanske är brist på fibrer, frukt och grönt som gett de här resultaten, säger hon.

Livsmedelsverkets senaste närings rekommendationer formulerades 2004. I dem uppmanas svenskarna bland annat att minska på det mättade fettet: "För mycket mättat fett kan öka mängden kolesterol i blodet vilket i sin tur ökar risken för hjärt- och kärlsjukdom", skriver Livsmedelsverket.

Nutritionist Irene Mattisson på Livsmedelsverket säger att forskarkåren inte är enig på den punkten. - Men för tre år sedan var detta inte lika ifrågasatt som det är i dag, framhåller hon.

Under våren ska nordiska näringsexperter gemensamt ta ställning till om det är dags att göra om närings rekommendationerna. Beslut om att börja förbereda sådana fattas i så fall i samband med en nordisk näringskonferens i Köpenhamn i juni.

Cecilia Klintö

## Comment 1
Author: Wildrat

Ett litet steg åt rätt håll iaf.

## Comment 2
Author: Margareta

Det händer saker lite överallt nu.... det är kul!

## Comment 3
Author: felixifokus

Men huvudförfattaren Leosdottir pekade på att det var för lite frukt och fibrer i födan för de som åt mest fett och att det var riskfaktorn ... hmmm...  hmmm......

## Comment 4
Author: Margareta

Diskussionen är ändå uppe och då blir det väl lite serpentinvägar innan de når fram - tänk på att de som skriver är människor som känner att deras egna kostvanor är hotade - det påverkar nog mer än vi anar.

## Comment 5
Author: wilma_z

...och i aftonbladet

[http://www.expressen.se/halsa/1.925603/fet-mat-ar-inte-farlig-for-hjartat](http://www.expressen.se/halsa/1.925603/fet-mat-ar-inte-farlig-for-hjartat "http://www.expressen.se/halsa/1.925603/fet-mat-ar-inte-farlig-for-hjartat")

## Comment 6
Author: ullna

igen min länk om margarinets tillverkning och andra fetter

[www.ehdin.com/?navid=91?sub=95](http://www.ehdin.com/?navid=91?sub=95)
