# Cocosolja
Author: macarena

Mitt kolesterol har gått ner utan medicin!!! Doktorn frågade vad jag har gjort. Jo,2 matskedar per dag i kaffet!!!

## Comment 1
Author: _Fisken

Bra tips där! Vilken olja då? Märke/affär?

## Comment 2
Author: Layza

En fråga, är det viktigt att ta oljan i kaffet, eller téet. Gör värmen att den blir mer potent? Jag brukar ta en sked rätt i munnen och rulla runt och svälja. Duger det månntro. I min logik gör det det, men jag är säker.

## Comment 3
Author: Sindri

Du kan ta den hur du vill.

## Comment 4
Author: Layza

#3 Tack!

## Comment 5
Author: hellah

Jag gör ischoklad samt "kokosis ", dvs ischoklad utan choklad

## Comment 6
Author: Zepp

Mm.. cocosfett har flera funktioner, dels mer fett, dels mer MCT, dels mer ketoner.

Alla tre påverkar homeostasen, betaoxidationen, aptiten, litta annat.. som i sin tur kan leda till att olika värden i blodet förändras.

Oså är Laurinsyra och Kaprylsyra bra för mag/tarmhälsan.

Och det verkar som att det duger med vilken billig cocosolja som helst.. fast vi som är miljömedvetna undviker helst "Silverpaktetet"!

## Comment 7
Author: Hanveden

Gå in på Kostdoktorns blogg, bli medlem (gratis i en månad) och titta på denna video om **[The Cholesterol Network System – Dave Feldman](http://www.kostdoktorn.se/medlem/intervjuer/feldman)**

Där påstår Dave Feldman " Tydligen kan du drastiskt sänka ditt kolesterol genom att äta MER fett."

Här länk till inlägget på Kostdoktorns blogg:

http://www.kostdoktorn.se/kan-du-drastiskt-sanka-ditt-kolesterol-genom-att-ata-mer-fett  

mLCHFh 😎 .![](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==)

PS I USA beror premien på sjukförsäkringen hur högt ditt LDL är och genom att äta mer fett innan provtagningen kunde de få ner värdet på sitt LDL och därmed få ned premien på försäkringen!!! DS
