# sötningsmedel till barn?
Author: luddet77

Jag använder i stort sett aldrig sötningsmedel, men har nu börjat göra egen glass som ibland behöver sötas lite. Glassen äts av alla, så jag skulle vilja ha tips på ett sötningsmedel som är lätt att använda, smakar bra och som man inte får ont i magen av. Kan ni hjälpa mig?

## Comment 1
Author: RobinEH

Jag använder för tillfället [Hermestas Flytande](http://www.hermesetas.se/data/se/produkter/bakning_matlagning.php) med natriumcyklamat och natriumsackarinat.  

Har det i min havregrynsgröt och det fungerar utan problem.

## Comment 2
Author: Krobb

Själv kör jag på Sukrin mellis (erytritol+steviolglykosider), den är jävligt dyr men upplever inte samma bismak som jag gör med ICAs sötströ. Använder dock inte speciellt mycket så det går an.

Annars har jag hört att flytande stevia (t.ex. SweetDrops) ska vara bra, har i och för sig inte personligen testat dem.

## Comment 3
Author: jiim

#2, det är exakt vad ica sötströ också innehåller. Vad tror du gör Sukrin mellis godare?

Ica sötströ innehåller 0,25% steviolglykosider.

  

Det star på Sötströs förpackning att en rekommenderat max-intag är 96gram för vuxen, och som svar på TS fråga, 32gram för barn (20kg)

  

Mvh,

## Comment 4
Author: OlgaMaria

Jag tycker Ica Sötströ är bra.

## Comment 5
Author: Krobb

#3: Jodå, det vet jag mer än väl. Därför jag valde ICA Sötströ till och börja med eftersom den var billigare. Har inte en aningen men _mina_ smaklökar upplever en mindre trevligt bismak av ICA Sötströ.  
  
En vild gissning är att Sukrin mellis innehåller mer steviolglykosider än ICA Sötströ. Exempelvis innehåller Sötin Stevia socker 3% steviolglykosider/stevia, vilket är ganska mycket mer än ICA Sötströ.

## Comment 6
Author: Sindri

Har du provat utan att söta med något alls? Jag gör glass utan sötningsmedel, ingen har reagerat på att det varit för lite sött. Om du t ex gör hallon- eller jordgubbsglass så blir det lite sött av bären.  
Vaniljpulver är också ett sätt att få glassen att smaka mer.

## Comment 7
Author: luddet77

Tack alla! jo jag har testat utan och kör oftast utan, men just hallon och blåbär tycker mitt barn blir alldeles för surt. Tänkte börja med ganska lite och sedan minska mer och mer tills hen vant sig vid surheten ;-)

## Comment 8
Author: Praefatio

ICAs sötströ tycker jag också är bra, likaså min syster som är 12 år gammal.
