# Ketonmätare
Author: jeko69

Är alla diabetiker berättigade till en ketonmätare? Eller gäller det bara personer med särskilda svårigheter att ställa in medicinering, e.dyl?

Jag är nyfiken på mina blodketonnivåer och vad jag behöver göra för att hamna och stanna kvar i optimal ketos. Tänkte därför börja mäta detta. Min far i diabetiker så jag tänkt att han kanske kan få "hämta ut" en sådan så kan jag sedan köpa stickor att använda.

## Comment 1
Author: Helin_

är inte jätte insatt i ämnet men ketoner kan man väll mät med urinstickor som finns på apoteket?

## Comment 2
Author: Orakletidelfi

Inte om man vill mäta i blodet...

## Comment 3
Author: Helin_

vad skiljer ketoner i blodet från ketoner i urinen? jag har bara mätt ketonerna i urinen.

## Comment 4
Author: Orakletidelfi

Jag kan inte det där så bra  men urinmätning är inte tillförlitligt och visar bara om man har ett överskott av ketoner , inte om man är i optimal ketos.

## Comment 5
Author: Helin_

dom keton stickor som jag har använt har visat hyfsat exakt. vården skulle väll inte använda dem heller om dem var helt världelösa? på dom stickorna som jag använde så kunde man avläsa vart man låg mellan 1 och upp till 5. tex om ketonerna låg på 2,8 digitalt så visade stickan på 3. jag hade inte satsat på att mäta med en dyr mätare för att få till den lilla felmarginalen. o för höga ketosvärden är ju inte bra att gå med en längre tid så de blir ju bara o kasta bort en massa pengar om de inte finns någon bättre anledning.

## Comment 6
Author: Trippelmormor

Har inte lust att vara med och betala "din" ketonmätare....

## Comment 7
Author: MimLan

#5 Det är olika saker. Urinstickorna mäter överskottet i urinen. Blodstickorna mäter ett faktiskt värde (som jag personligen inte tycker är så faktiskt iofs).  

Att vården använder urinstickorna är för att de vill mäta överskottet. Inte för att de vill veta faktiskt värde. Problemet är att de har ganska begränsad kunskap om vad ketonkroppar i urinen innebär. De skiljer inte på om du är en lågkolhydratare, en diabetiker som håller på att bli sjuk eller om du svälter.

## Comment 8
Author: Zepp

Det är typ 1 som kan tänkas få ketonmätare/stix.. inget som typ 2 behöver iallafall!
