# Hej
Author: [Borttaget]

Nu har jag börjat med lchf och ville presentera mig här, är inne på tredje veckan. Oj oj säger jag bara, för det första hade jag ingen aning om att jag var så sockerbetoende, jag sover bättre, är mättare, har färre migränanfall och är väldigt förvånad över hur bra kosten artar sig. Riktigt god mat är det också! Vi ses säkert mer på forumet.

## Comment 1
Author: Zepp

Välkommen!

Tredje veckan.. då har du prexis kommit igenom omställningen.. var den besvärlig?

## Comment 2
Author: Mooniq

halloj, kul att du redan känner positiva reaktioner ikroppen. Nu e det bara att tuta o köra - rena autobahn 😃

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Omställningen var lite besvärlig, första veckan värst, sedan blev det bara bättre. Jag har inte behövt ändra om kosten alltför mkt egentligen jag har bara tagit bort brödet,pastan,riset,potatisen osv och la till mer fett, protein åt jag bra som det var redan. Jag dippar mindre i blodsockret, förut kunde jag känna sockerfall, bli snurrig, törstig etc nu är allt mer jämnt. Jag var faktiskt jättekritisk till lchf från början men blev positivt överaskad =) Nu ska jag bara bli av med extrakilona också.

## Comment 4
Author: Zepp

Bra det.. funkar det med enkla medel är det allra bäst.. blir lixom bara att man äter bra mat i lagoma portioner.. inte så mycket räknande hitan o ditan!

Alla behöver ju inte äta striktaste LCHF.. men alla behöver äta bra mat!

## Comment 5
Author: Lilltilda

Välkommen och grattis till beslutet! Härligt att du redan märker positiva effekter. Jag hade en otäckt lång omställningsfas, men jag ångrar inte att jag stod ut och fortsatte!  
Lycka till i fortsättningen och välkommen att bli aktiv på forumet

## Comment 6
Author: Orakletidelfi

Lycka till med det nya livet! 👍

## Comment 7
Author: totten

Välkommen!

## Comment 8
Author: jessirene

Grattis till en ny bra livsstil!🙂

## Comment 9
Author: SpurtAnne

Grattis till ett bra val och välkommen hit!

Det vore kul att höra hur det kommer sig att du började med lchf fast du var så kritisk?

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Tack alla

#9 det var en bekant till mig som hade ätit LCHF i ett år och rasat i vikt och blivit av med sin huvudvärk. Eftersom jag har några extrakilon och nästan daglig huvudvärk sedan skrivbordsjobbet men ändå måste hålla mig pigg och mätt under dagen så jag orkar tänkte jag att denna kost var värd och prova. För mig är de vanliga kolhydraterna "utfyllnadsmat" så rent smakmässigt är det ingen större förlust.
