Skriv ett nytt inlägg! Aktuellt just nu (2) Senaste inläggen

- Allt om lågkolhydratkost - - Medlemmar - - Medlemmar - var bor ni? - Off topic - (OT) - Om sajten - - Utmaningen - - Vi som vill nolla kolhydraterna - Boktips Ej frågelåda - Sten Sture Skaldeman Frågelåda - MinMat Före detta frågelåda - dr Andreas Eenfeldt Hälsa Hälsovinster LCHF för vegeterianer LCHF - Problem LCHF för barn LCHF för bäbisverkstan LCHF för nybörjare Länkar - Föredrag Länkar - Radio/TV Länkar - tidningar/hemsidor Mat - Billiga ingredienser Mat - Jag behöver måltidstips Mat - Livsmedel Mat - Livsmedel - Matfett Mat - På stan, hur gör jag? Mat - Recept att laga hemma Mat - Recept på bröd och brödbaserade rätter Mat - Recept på efterrätter och sötsaker Mat - Recept på fisk- & skaldjursrätter Mat - Recept på färsrätter Mat - Recept på fågelrätter Mat - Recept på kötträtter Mat - Recept på soppor & såser Mat - Recept på ägg, ost, grönt, sidorätter & veg Mat - Vitaminer, mineraler, tillsatser mm Motion & träning Vi som har autoimmuna sjukdomar Vi som har diabetes Vi som har huvudvärk/migrän Vi som har högt/lågt blodtryck Vi som har koncentrationssvårigheter Vi som har mag/tarm-besvär Vi som har/har haft fibromyalgi Vi som röker/har rökt Vi som vill gå ner i vikt Vi som vill gå upp i vikt Vi som är beroende Vi som är gbp-opererade och äter LCHF dr Annika Dahlqvist Övrigt
Livsmedel

Frukt

2006-11-17 13:28 #0 av: Margareta

Frukt innehåller generellt mycket kolhydrater, men det varierar stort vilken sorts kolhydrater som dominerar

Den här tabellen är sorterad efter kolhydratinnehåll, men det är ändå enkelt att se att variationen är stor när det gäller vilka kolhydrater de olika frukterna innehåller. 

LivsmedelMgdkcalProtFettKolhGlukosFruktosSackarosStärkelse
Honungsmelon10036,600,500,108,301,41,64,80
Vattenmelon10037,800,600,008,701,83,52,40
Papaya10040,700,600,109,202,52,34,40
Clementin10042,000,600,209,30    
Kiwi10048,200,900,4010,104,44,10,70
Apelsin10046,000,800,1010,302,62,73,60
Päron10046,500,370,0610,951,45,42,40
Ananas10050,700,400,4011,202,31,47,50
Äpple m skal10052,000,270,0512,432,14,51,30,1

 

Uppgifterna om clementiner var inte kompletta

/Margareta, sajtvärd för http://kolhydrater.iFokus.se
Bloggar om LCHF för oss som har svårt att gå ner i vikt på
Vägen till 65

Ger tillsammans med Bo Zackrisson och Sten Sture Skaldeman
ut LCHF-magasinet.
http://www.lchfmagasinet.se

Anmäl
2006-11-17 13:34 #1 av: Margareta

Amatörfunderingar:

Personligen har jag upptäckt att jag mår bättre av vanligt socker (sackaros) än av tex fruktsocker (fruktos) mindre magknip, uppblåsthet, sug...mm

Ananas har jag ätit mkt i mat under min viktväktartid och aldrig upplevt att jag mått dåligt av.

Äpplen har jag däremot "frivilligt" tackat nej till hela livet för att jag får magknip av dem.

Jag har aldrig jämfört dessa frukter på det här viset innan och det skulle alltså kunna finnas en förklaring.

Som det är nu avstår jag från frukt helt till vardags och jag saknar dem inte heller eftersom jag vet att jag mår bäst utan kolhydrater.

Att jag tog fram underlag till artikeln beror på att vi pratat frukt på forumet de senaste dagarna.

Fakta är alltid bra att ha, när man skall fatta sina beslut.

/Margareta, sajtvärd för http://kolhydrater.iFokus.se
Bloggar om LCHF för oss som har svårt att gå ner i vikt på
Vägen till 65

Ger tillsammans med Bo Zackrisson och Sten Sture Skaldeman
ut LCHF-magasinet.
http://www.lchfmagasinet.se

Anmäl
2006-11-17 13:35 #2 av: Margareta

PS: Om någon vill ha in fler frukter i tabellen är det bara att säga till.

/Margareta, sajtvärd för http://kolhydrater.iFokus.se
Bloggar om LCHF för oss som har svårt att gå ner i vikt på
Vägen till 65

Ger tillsammans med Bo Zackrisson och Sten Sture Skaldeman
ut LCHF-magasinet.
http://www.lchfmagasinet.se

Anmäl
2006-11-17 15:19 #3 av: systerj

kanske man skulle våga prova en bit ananas eller honungsmelon då? min mage försöker ju annars trycka ut tarmarna genom bukväggen och strypa mig om jag så mycket som sneglar på ett äpple eller ett apelsin.. :( vill så gärna kunna äta frukt ibland!

Anmäl
2006-11-17 15:22 #4 av: Margareta

Jag RÅDER absolut ingen att äta frukt, jag försöker bara reda ut (med hjälp av fakta) vad vi tillsammans kan komma på för gemensamma trådar och samband.

Många här äter ju vår kost för hälsan i första hand och viktminskning i andra hand och precis som Du säger, det är lätt att sakna frukt ibland, men blir man dålig av den brukar det varar lätt att välja bort.

/Margareta, sajtvärd för http://kolhydrater.iFokus.se
Bloggar om LCHF för oss som har svårt att gå ner i vikt på
Vägen till 65

Ger tillsammans med Bo Zackrisson och Sten Sture Skaldeman
ut LCHF-magasinet.
http://www.lchfmagasinet.se

Anmäl
2006-11-17 15:32 #5 av: SvartKaffe

Nu när det börjar gå mot jul hade jag gärna vetat vad apelsin och clementin innehåller. Har inte lärt mig hitta allt ännu...

Anmäl
2006-11-17 15:45 #6 av: Margareta

http://www.kolhydratiker.se/dokument/kolhydrater.htm

Livsmedelsverkets databas för kolhydrater.
Du kan klicka på rubrikerna för att sortera om tabellen på olika sätt

 

/Margareta, sajtvärd för http://kolhydrater.iFokus.se
Bloggar om LCHF för oss som har svårt att gå ner i vikt på
Vägen till 65

Ger tillsammans med Bo Zackrisson och Sten Sture Skaldeman
ut LCHF-magasinet.
http://www.lchfmagasinet.se

Anmäl
2006-11-17 15:48 #8 av: Margareta

Nu har jag kompletterat tabellen i artikeln med apelsiner och clementiner...

/Margareta, sajtvärd för http://kolhydrater.iFokus.se
Bloggar om LCHF för oss som har svårt att gå ner i vikt på
Vägen till 65

Ger tillsammans med Bo Zackrisson och Sten Sture Skaldeman
ut LCHF-magasinet.
http://www.lchfmagasinet.se

Anmäl
2008-07-17 20:54 #10 av: Margareta

En gammal frukttabell för den som undrar...

/Margareta, sajtvärd för http://kolhydrater.iFokus.se
Bloggar om LCHF för oss som har svårt att gå ner i vikt på
Vägen till 65

Ger tillsammans med Bo Zackrisson och Sten Sture Skaldeman
ut LCHF-magasinet.
http://www.lchfmagasinet.se

Anmäl
2008-07-17 21:53 #11 av: Miyu

Fan vad jag saknar frukt ;_;

Anmäl
2008-07-17 23:08 #12 av: Karro

Fast jag har kommit fram till att det bara har vart ett substitut...... För när man väl har fallit för frestelsen, så har det inte alls vart så gott som man minns det...... eller är det bara jag?

Anmäl
2008-07-17 23:14 #13 av: Ulf-S

#12: Beror på vad man väljer att falla för... Mogna, lokalt odlade frukter och bär under säsong kan vara värda ett snedsteg!

Importerade frukter och bär som knappt smakar något eftersom de plockas när de är omogna och sedan fraktas jorden runt är bortkastade pengar. Bättre att spola ner pengarna i toan!  

Anmäl
2008-07-17 23:22 #14 av: Karro

Så sant Ulf_S.....

 

 

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.