Skriv ett nytt inlägg! Aktuellt just nu (2) Senaste inläggen

- Allt om lågkolhydratkost - - Medlemmar - - Medlemmar - var bor ni? - Off topic - (OT) - Om sajten - - Utmaningen - - Vi som vill nolla kolhydraterna - Boktips Ej frågelåda - Sten Sture Skaldeman Frågelåda - MinMat Före detta frågelåda - dr Andreas Eenfeldt Hälsa Hälsovinster LCHF för vegeterianer LCHF - Problem LCHF för barn LCHF för bäbisverkstan LCHF för nybörjare Länkar - Föredrag Länkar - Radio/TV Länkar - tidningar/hemsidor Mat - Billiga ingredienser Mat - Jag behöver måltidstips Mat - Livsmedel Mat - Livsmedel - Matfett Mat - På stan, hur gör jag? Mat - Recept att laga hemma Mat - Recept på bröd och brödbaserade rätter Mat - Recept på efterrätter och sötsaker Mat - Recept på fisk- & skaldjursrätter Mat - Recept på färsrätter Mat - Recept på fågelrätter Mat - Recept på kötträtter Mat - Recept på soppor & såser Mat - Recept på ägg, ost, grönt, sidorätter & veg Mat - Vitaminer, mineraler, tillsatser mm Motion & träning Vi som har autoimmuna sjukdomar Vi som har diabetes Vi som har huvudvärk/migrän Vi som har högt/lågt blodtryck Vi som har koncentrationssvårigheter Vi som har mag/tarm-besvär Vi som har/har haft fibromyalgi Vi som röker/har rökt Vi som vill gå ner i vikt Vi som vill gå upp i vikt Vi som är beroende Vi som är gbp-opererade och äter LCHF dr Annika Dahlqvist Övrigt
Livsmedel

Frukt och grönt

2008-04-10 22:40 #0 av: Margareta

En tabell från SLV med kolhydratinnehållet i frukt och grönt.

Reserveration för ev felaktigheter i tabellen - se det som en fingervisning mer än som exakta fakta.

LivsmedelKolhydGlukosFruktosSackarosStärkelse
Ananas11,22,31,47,50,0
Apelsin10,32,62,73,60,0
Apelsinjuice konc fryst37,57,56,518,00,0
Apelsinjuice pastör drickf9,73,42,82,20,0
Aprikos9,01,60,95,80,0
Aprikoser torkade50,08,14,529,50,0
Aubergine äggplanta3,81,41,40,10,2
Avokado4,10,10,20,10,0
Banan21,84,42,76,44,8
Björnbär6,92,72,50,50,0
Blomkål3,91,10,90,10,1
Blåbär8,93,02,90,50,0
Broccoli3,11,20,70,00,0
Brysselkål4,80,91,10,60,1
Citron7,30,90,60,50,0
Citronjuice färskpressad8,60,50,90,20,0
Endive sallat1,00,10,20,70,0
Fikon11,95,25,31,00,0
Fikon torkade60,530,026,51,90,3
Grapefrukt6,52,22,61,70,0
Grapefruktjuice färskpress8,82,42,32,50,0
Gräslök1,70,80,90,00,0
Gröna bönor3,20,50,70,53,0
Gröna bönor frysta4,20,40,60,52,7
Gröna el gula ärter torkade49,30,20,11,846,0
Gröna ärter9,00,20,13,71,7
Gröna ärter frysta7,20,10,13,81,3
Gröna ärter konserv u lag7,70,2 3,43,4
Grönkål6,20,50,80,70,1
Hallon4,41,62,20,30,0
Hjortron7,74,03,70,00,0
Huvudsallad1,50,30,40,10,0
Jordgubbar8,32,92,42,10,0
Kantareller0,70,4 0,00,0
Katrinplommon54,314,414,68,60,0
Kiwi10,14,44,10,70,0
Krusbär5,82,82,40,20,0
Lime10,00,30,30,0 
Lingon10,94,34,20,20,1
Lök gul röd6,01,61,51,70,0
Mandarin skalad8,31,71,45,10,1
Mango15,32,34,14,10,0
Nässlor3,20,60,50,20,0
Nätmelon7,41,20,83,00,0
Paprika grön3,31,11,50,00,1
Paprika röd5,22,32,10,10,0
Persika9,01,41,35,10,0
Persikor torkade52,86,16,738,00,0
Persilja blad4,00,50,30,00,3
Plommon10,22,61,54,10,2
Pumpa vintersquash4,81,10,90,70,1
Purjolök5,21,11,00,30,0
Päron11,01,45,42,40,0
Rabarber3,10,20,30,00,0
Russin69,329,529,01,50,0
Rädisa2,01,00,60,00,3
Rättika2,31,30,70,20,0
Röda vinbär9,12,94,40,20,0
Rödbeta8,50,20,16,50,1
Rödkål4,22,11,20,20,0
Clementin mandarin satsumas9,31,71,45,10,1
Sparris grön el vit2,20,30,70,20,0
Spenat0,60,10,10,10,1
Stjälkselleri1,80,50,40,30,1
Svarta vinbär11,53,54,00,30,0
Tomat3,71,32,00,00,1
Tomater hela konserv m lag2,40,81,20,00,0
Tomatjuice konserv drickf3,21,71,40,10,0
Tranbär8,72,21,20,00,0
Trädgårdskrasse4,30,20,10,00,0
Vattenmelon8,71,83,52,40,0
Vindruvor16,27,47,30,30,0
Vitkål4,01,91,40,10,0
Zucchini squash courgette2,20,70,60,60,0
Äppeljuice konserv drickf11,42,75,32,20,0
Äpple m skal12,42,14,51,30,1
Äpple u skal13,91,56,03,00,0

/Margareta, sajtvärd för http://kolhydrater.iFokus.se
Bloggar om LCHF för oss som har svårt att gå ner i vikt på
Vägen till 65

Ger tillsammans med Bo Zackrisson och Sten Sture Skaldeman
ut LCHF-magasinet.
http://www.lchfmagasinet.se

Anmäl
2008-04-10 22:41 #1 av: Margareta

Det talas ju mycket om det långsamma och nyttiga fruktsockret - titta tex i banan hur mycket som är fruktsocker.

/Margareta, sajtvärd för http://kolhydrater.iFokus.se
Bloggar om LCHF för oss som har svårt att gå ner i vikt på
Vägen till 65

Ger tillsammans med Bo Zackrisson och Sten Sture Skaldeman
ut LCHF-magasinet.
http://www.lchfmagasinet.se

Anmäl
2008-04-10 22:48 #2 av: Maia

Ja, du milde... Det ligger ju ganska jämnt mellan glukos och fruktos. Bra att sackarosen ligger lägre i alla fall. Nä, broccoli ligger ju bra till i fruktskålen...

Anmäl
2008-04-10 22:52 #3 av: Margareta

Drygt 10% av det sammanlagda sockret i banan är det "nyttiga" fruktsockret.

Detta - vårt allra vanligaste och ack så "nyttiga" mellanmål.

Det är svårt att vara ironisk i text - men jag hoppas ni förstår vart jag vill komma.

Detta är ett inlägg i frukt-som-mellanmål-tillvåra-barn-debatten förutom en tankeställare till oss själva.

/Margareta, sajtvärd för http://kolhydrater.iFokus.se
Bloggar om LCHF för oss som har svårt att gå ner i vikt på
Vägen till 65

Ger tillsammans med Bo Zackrisson och Sten Sture Skaldeman
ut LCHF-magasinet.
http://www.lchfmagasinet.se

Anmäl
2008-04-10 23:25 #4 av: Raring

Kul att nätmelon är relativt lågt ändå... men hur ofta äter man bara 100 g melon. På viktväktartiden åt jag gärna en hel melon som mellanmål............. vad blir det? 500g? 1000g?

Anmäl
2008-04-10 23:54 #5 av: Elaichi

Men banan brukar väl räknas som den enda "onyttiga" frukten av de som propagerar för frukt? Som mest rekomenderas att ätas efter träning som "snabba kolhydrater". Men jo, jag vet att folk äter den ändå, och jag förstår poängen!

Anmäl
2008-04-11 09:13 #6 av: Yakamoto

YES!  jag kan äta rädisor utan dåligt samvete. HALLELUJA!

Anmäl
2008-04-11 09:58 #7 av: Mervi

Rädisor är bra och säsongen är här!

Anmäl
2008-04-11 11:15 #8 av: birma

Ja, det där med rädisor har jag också kommit på. Köper varje gång jag är i affären nu. Minns att jag älskade rädisor som barn. Brukade plocka upp dem från trädgårdslandet. Det är verkligen gott med rädisor. Och så är det en hel del knaper och tugga i dem också. Gillar!

Anmäl
2008-04-11 11:21 #9 av: Karro

ooh rädisor det är det som är grejen :-)

Anmäl
2008-04-11 11:23 #10 av: greensis

Om man glömmer sina gädisor i trädgårdslandet går de i blom, och då får man jättesmaksiga gröna små rädisfrukter, nästan som rå kapris, framåt sensommaren.

Eftersom mina rädisor brukar bli håliga och djurangripna är det en bra lösning hos oss.

Anmäl
2008-04-11 15:17 #11 av: Dora

Jag känner mig lite vilsen i tabellen. Hur ska jag tolka det? Vad är det som är bra för oss och vad är det som är mindre bra.

Jag skulle gärna argumentera min kock på jobbet när han säger att vi ska ge våra mellisbarn en massa frukt

Anmäl
2008-04-11 15:22 #12 av: SvartKaffe

#10 Rädisfrukterna är goda att woka också...

Anmäl
2008-04-11 15:25 #13 av: SvartKaffe

Kan man itne redigera inlägg i en artikel?

Tänkte skriva rädisbaljor istället för frukter eftersom det lät lite fel...Flört  (tänk så petig man kan bli med frukt...)

Anmäl
2008-04-11 15:29 #14 av: Margareta

Mitt inlägg angående banan är för att det är så populärt just som mellanmål till barn.

Man säger att fruktsockret är SÅ nyttigt eftersom det visserligen är socker - men långsamt sådant med lågt GI.

Dora - det är samma regler i tabellen som vanligt - att undvika socker=kolhydrater. Tabellen visar i vilka olika former kolhydraterna gömmer sig.

/Margareta, sajtvärd för http://kolhydrater.iFokus.se
Bloggar om LCHF för oss som har svårt att gå ner i vikt på
Vägen till 65

Ger tillsammans med Bo Zackrisson och Sten Sture Skaldeman
ut LCHF-magasinet.
http://www.lchfmagasinet.se

Anmäl
2008-04-13 15:15 #15 av: fettis

vet någon om groddar är kolhydratrika?

Anmäl
2008-04-13 15:22 #16 av: Ulf-S

Groddar innehåller väldigt lite kolhydrater.

Anmäl
2008-04-13 15:30 #17 av: Wildrat

Alfa alfa och mungböngroddar innehåller lite kolhydrater, linsgroddar mycket. Ärtskott och solrosskott vet jag inte. Rädisgroddar vet jag inte heller men de borde vara ok, rädisor är ju det.

Anmäl
2008-05-02 13:34 #18 av: Adora
Hur ar det med bonor da? Innehaller de mycket kolhydrater?
Anmäl
2008-05-02 13:37 #19 av: Rita-S

#18 ja för det mästa gör dom det.
Det finns en livsmedeldatabas på livsmedelsvärket som berättar innehållet på "allt" :)

//Rita, sajtvärd på Husmorstips,  fibromyalgi och julen, medarbetare på Lantdjur
Följ min julblogg,  bloggen och min hemsida

Anmäl
2008-06-18 23:49 #20 av: Mervi

Puttar upp de här.

Anmäl
2008-06-22 01:50 #21 av: Karro

Den här är värd att slänga ett öga på lite titt som tätt

Anmäl
2008-06-22 02:11 #22 av: Took

På min påse med frysta hallon står det att de innehåller 6 g kolhydrater. Samma sak står på en påse frysta jordgubbar som jag har kvar sedan innan. Då borde ju alltså jordgubbarna vara lika OK som hallonen? Eller hallonen lika dåliga som jordgubbarna...

 Jag har också för mig att jag sett på andra frysta (osockrade, givetvis) hallon att de ligger på 7-8 g kh. Är det skillnad på frysta och färska hallon? Men på Livsmedelsverkets lista står det 5.40 g på frysta. Usch, vad förvirrande det är när det står olika saker överalllt. :) Vad sjutton ska man lita på?

Anmäl
2008-06-22 02:15 #23 av: andreas0

#22, Det varierar beroende på vilket område dom växer i, hur länge dom har växt, osv. Så det enda man kan göra är att läsa förpackningarna och hoppas på att tillverkarna mäter ordentligt.

Är det 6g per 100g kolhydrater för dom hallonen/jordgubbarna du har hittat så är det ju inte hela världen att ta 50g (dvs. 3g kolhydrater) en lördagskväll. Men kanske inte något man äter varje dag.

Anmäl
2008-06-22 12:34 #24 av: Margareta

Vi håller listan levande ett tag till...

/Margareta, sajtvärd för http://kolhydrater.iFokus.se
Bloggar om LCHF för oss som har svårt att gå ner i vikt på
Vägen till 65

Ger tillsammans med Bo Zackrisson och Sten Sture Skaldeman
ut LCHF-magasinet.
http://www.lchfmagasinet.se

Anmäl
2008-06-22 12:56 #25 av: Karro

Den är kanon Glad

Anmäl
2008-06-22 14:45 #26 av: subcalva

#22 jag kollade i viktklubbs livsmedel och där står det att hallon innehåller en liten andel fett, men jordgubbar gör det inte. Det tycker jag var intressant läsning.

Anmäl
2008-06-22 15:08 #27 av: elipir

Jag är ny på sidan och såg listan första gången. Äter ni frukt eller bär eller grönsaker? Hur skall man tänka om man vill hålla kolhydratnivåerna låga. Inte äta det alls.......

Anmäl
2008-06-22 15:13 #28 av: Ulf-S

Om man äter frukt, bär och grönsaker varierar. Det beror t.ex. på kolhydratkänslighet och vilket mål man har med att äta lchf.

Frukt går bort för de flesta, fler äter lite bär och många äter en del grönsaker. 

Anmäl
2008-06-22 15:30 #29 av: Margareta

Jag håller mig normalt till mat med max 3% kolhydrater för då slipper jag räkna. Jag orkar inte mäta och väga och sen registrera. Äter jag inte mat med mer än 3% behöver jag inte det och håller mig ändå kring ca 10-15g per dag.

/Margareta, sajtvärd för http://kolhydrater.iFokus.se
Bloggar om LCHF för oss som har svårt att gå ner i vikt på
Vägen till 65

Ger tillsammans med Bo Zackrisson och Sten Sture Skaldeman
ut LCHF-magasinet.
http://www.lchfmagasinet.se

Anmäl
2008-06-22 16:47 #30 av: Liss

Tycker de är så kul! *ironisk* För min mor skulle köra en bantningskur en gång. Och då stod det att hon skulle äta enbart banan i tre dagar först^^ hehe!

..

Anmäl
2008-06-22 17:38 #31 av: Jewnior

Varför snackas det om ovanjordgrönsaker? Är det inte Kolhydraterna som räknas oavsett om de växer ovan eller under jord?

Anmäl
2008-06-22 18:49 #32 av: Ulf-S

Jewnior, i allmänhet är det så att grönsaker som växer ovan jord innehåller väldigt få kolhydrater, medan sådant som växer under jord innehåller mycket mer. Det är en enkel tumregel helt enkelt.

Anmäl
2008-06-22 20:40 #33 av: Margareta

Underjordsgrönsakerna innehåller oftast stärkelse som tycks vara en sämre form av kolhydrater än de enklare formerna glukos, sackaros mfl. Det är samma med bröd, ris, pasta och potatis. Det är stärkelserikt oavsett om det är fiberrikt eller ej.

/Margareta, sajtvärd för http://kolhydrater.iFokus.se
Bloggar om LCHF för oss som har svårt att gå ner i vikt på
Vägen till 65

Ger tillsammans med Bo Zackrisson och Sten Sture Skaldeman
ut LCHF-magasinet.
http://www.lchfmagasinet.se

Anmäl
2008-06-26 12:34 #34 av: Jenny84r

Jag kan inte hitta majs i listan *blind?*

 Hur är det med majs?

Anmäl
2008-06-26 14:27 #35 av: Cowboy

Tabellen visar att grapefrukt är bland det bästa i fruktväg.Om man ska ha en frukt om dagen är  grape bra.

När jag äter jordgubbar blir det lika mycket eller mer vispgrädde så då blir summan ganska bra och gott är det. 

Anmäl
2008-06-26 14:42 #36 av: Margareta

Majs räknas inte till frukt och grönt - det är "brödsäd"

Livsmedel Mgd kcal Prot Fett Kolh
Majskorn 100 95,2 3,0 0,8 18,7

 

/Margareta, sajtvärd för http://kolhydrater.iFokus.se
Bloggar om LCHF för oss som har svårt att gå ner i vikt på
Vägen till 65

Ger tillsammans med Bo Zackrisson och Sten Sture Skaldeman
ut LCHF-magasinet.
http://www.lchfmagasinet.se

Anmäl
2008-06-26 14:49 #37 av: Jenny84r

#36/Margareta: Aha, där lärde jag mig något. Tack.

Anmäl
2008-07-17 17:25 #38 av: Margareta

I frukt och bärtider är det bra att känna till den här tabellen - man lurar sig lätt...

/Margareta, sajtvärd för http://kolhydrater.iFokus.se
Bloggar om LCHF för oss som har svårt att gå ner i vikt på
Vägen till 65

Ger tillsammans med Bo Zackrisson och Sten Sture Skaldeman
ut LCHF-magasinet.
http://www.lchfmagasinet.se

Anmäl
2008-07-30 08:20 #39 av: manon

hur är det med kronärtskockor? Var finns dom på kolhydratlistan?

Anmäl
2008-07-30 09:17 #40 av: MimLan

#39 Här är länkar till SLV och Finelis databaser över olika livsmedel.

Båda länkarna kan man annars hitta under "Länkar" här ovanför. Där finns många nyttiga verktyg, tips och svar som är användbara.

Anmäl
2008-07-30 11:18 #41 av: Aniara4

Först blev jag jätteglad över att rabarber ligger så pass bra till, sen insåg jag hur rabarber smakar utan socker... Skrikandes

Anmäl
2008-07-30 11:20 #42 av: MimLan

#41 :-) Man skall ha lite tur där, det har faktiskt hänt att jag fått tag på rabarber som inte var sura, utan rätt fräscha. Men hur man hittar dem eller vad man skall titta efter, vet jag inte.

Dessutom maskeras en hel del av surheten om man serverar en mascarpone/grädde-kräm till! 

Anmäl
2008-08-23 18:00 #43 av: Margareta

Fler som vill läsa denna artikel ?

/Margareta, sajtvärd för http://kolhydrater.iFokus.se
Bloggar om LCHF för oss som har svårt att gå ner i vikt på
Vägen till 65

Ger tillsammans med Bo Zackrisson och Sten Sture Skaldeman
ut LCHF-magasinet.
http://www.lchfmagasinet.se

Anmäl
2008-08-23 18:07 #44 av: SvartKaffe

#41 Skrattade gott när jag läste dina rader. Jag hör till dom som gillar sura saker, har gått och plockat rabarber som godis sen barnsben.

Nu skall jag testa att göra chutney på rabarber och för att få den lite sötare (så inte sambon storknar) tänkte jag använda ett äpple eller två och en rödlök. Får väl se om det kan bli nåt vettigt i slutänden.

Anmäl
2008-09-14 10:17 #45 av: KarinRosengren

Äter ofta grillad fänkål -hur många kolhydrater innehåller den?

Karin Rosengren

Anmäl
2008-09-14 10:20 #46 av: MimLan

#45 Läs inlägg #40 så får du hjälpen du behöver.

Anmäl
2008-09-21 21:57 #47 av: Snusmumrik

För att få bort mycket av besksurheten kan man "skala" rabarbern.  Beroende på hur lite eller mycket surt du vill ha det drar du bort olika mycket av skinnet. Surheten sitter nämligen huvudsakligen i dess skal, skinn, whatever.

Anmäl
2008-10-17 19:42 #48 av: Barols

Jag undrar hur det står till med morötter?

Vet att man inte bör äta dem,men vet inte näringsvärdet och kan inte få fram morot på slv.

Barbro

Anmäl
2008-10-17 19:55 #49 av: MimLan

#48 Jag testade att söka på SLV, det gick utmärkt. Var det i databasen du sökte, eller någon annan stans?

http://192.121.81.11/livsmedelsok/sok.aspx

Anmäl
2008-10-17 20:26 #50 av: Barols

Nu gick det bättre ,den var väl bara lite fredagstrött förut.

Barbro

Anmäl
2008-10-17 21:09 #51 av: mumsan

Oh vad bra Mrgareta att du la ut den listan här. Tack

Anmäl
2008-11-05 18:30 #52 av: stringfellow

Snacka om att kasta sten i glashus men man kan ju inte bara stirra sig blind på kolhydraterna och kalla en massa olika frukter "onyttiga". Jag tror att frukt i alla dess former är nyttigt för människor i normala mängder.

Anmäl
2008-11-05 19:26 #53 av: mikaelj

stringfellow,

Bra start som medlem på KiF.  Välkommen!

Anmäl
2008-11-05 21:46 #54 av: Zepp

Frukt är bättre än godis.. frukt är naturligt godis!

"Tänk på en frukt, nästan vilken som helst; dina förfäder har aldrig ätit något liknande. Ingen Homo Habilis har någonsin sett en vattenmelon."

"Många vegetarianer och frukterianer har dragit fruktens påstådda nyttighet till sin spets och de förespråkar kopiösa fruktlass. I och med det förkastar de alltså allt animaliskt som vi ätit under miljontals år, men postulerar helt godtyckligt att det mest naturliga för oss är att äta livsmedel som funnits tillgängliga i bara något hundratal år. Tillgången på frukt har ju också under vår utvecklingshistoria varit säsongsberoende."

http://johannaskost.blogspot.com/search?q=Ursprunglig+mat

 

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

Anmäl
2008-11-05 22:02 #55 av: MimLan

#52 Men kan du berätta vad det är du tror de är nyttiga på?

En jämförelse.

Anmäl
2008-11-05 22:26 #56 av: missaz

Jag har normalt inga problem att avvstå från frukt, men nu under mandarin/clementin-säsongen har det slunkit ner en. Det kommer att bli fler! Tror frukt är ok i små mängder för många, själv reagerade jag inte dåligt på clementinen, varken i vikt eller välmående. Fast jag vågar inte äta några mängder! Det får bli mitt "lördagsgodis" nu under den tid de är som godast...

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.