Inlägg på Kolhydrater
Grupp: LC-kost för nybörjare Läst 261 ggr

Filodeg

Jag vet att 100 g filodeg innehåller många kolhydrater...men varje "blad" väger ju inte så mycket...varför jag tycker det borde bli acceptabelt...eller tänker jag fel?

De går ju att fylla med så mycket!Skrattande

57% kolhydrater. Ja det beror väl på hur mycket kolhydrater du vill äta/dag Och är det annat konstigt i? Margarin?

Det handlar inte bara kolhydrater utan om spannmål och även vilket fett som finns i som mejeri nämnt.

Det handlar om att göra medvetna val. Vad tål du, vad accepterar du, vad vill du?

 

vetemjöl, vatten, solrosolja, majsmjöl, glykos, salt, konserveringsmedel - kaliumsorbat.

är innehållsförteckningen till Fontanas filodeg, så mycket onyttigare kan det nog inte bli utan att man tillsätter socker och smakförstärkare och liknande

 

Så det beror nog på, räknar man bara kolhydrater oavsett var de kommer ifrån så är det väl bara att räkna ut hur mycket ett blad bli och se om man har utrymme för det bland total kolhydraterna

De flesta som äter LCHF undviker dock spannmål och omega6 hög haltig olja

man kanske kan baka nåt nyttigare

Tack för alla råd!

Det är ju på detta sätt som jag lär mig Skrattande

I de asiatiska affärerna finns det torkade tunna flak som är gjorda av enbart soja bönor. Fuktar men dem så kan man fylla dem ungefär som vårrullar fast med öppna ändar. Pensla med olja eller smör och baka av i ugnen. Kan det vara något?

Om jag inte har helt fel för mig så väger ett paket filodeg 500 gr och består av 10 plattor. Då väger varje platta 50 gram och fyller lätt mångas DAGSGRÄNS för kolhydrater. Har också funderat på om det skulle gå men såg att de vägde mera och innehöll mera än vad jag trodde...

De filoplattorna jag tänker på ligger i en förpackning om 50 eller 100 st och de väger max 5 gram...men jag skall se om jag hittar dem igen...både för att ta reda på vad de innehåller och hur många kolhydrater de innehåller.

Jag ska försöka mig på Oopsies, som det finns recept på i LCHF spalterna. De såg läckra ut i Efter 10 i TV när Anna Berglund visade hur an gjorde. Kanske kan man steka dom som pannkakor också??

# Det finns en tråd om pannkakor här på sidan och dessa gjorde jag igår och sparade några som blir köttfärscrépes idag.

Fast jag tror att typ av kolhydrat spelar stor roll i vårt "problem" med modern föda.

Kör lite paleo och refinerade sädeslag är otroligt svåra att få till på egen hand Foten i munnen

Dessutom skulle jag köpa filo ute i Fittja (eller liknande) om jag hittade en utan konstgjorda saker. Oskyldig

Varför inte anpassa någon slags LC pannkaka-omellet grej?

Bli medlem

Du är varmt välkommen att bli medlem på iFokus. Det går snabbt, enkelt, och kostar ingenting. Fyll bara i formuläret nedan.

Om du redan är medlem på iFokus loggar du in i övre högra hörnet.

Bli medlem







Dina fördelar som medlem:

  • Tillgång till 200 sajter
  • Delta i diskussioner
  • Håll koll via prenumerationsmail
  • Många inställningsmöjligheter
  • Helt kostnadsfritt!

Logga in


 
 
| Glömt lösenordet?
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons: