Inlägg på Kolhydrater
Grupp: LC-kost för bäbisverkstan Läst 1997 ggr

Gravid efter 10 år!!

Jag och min man har efter vårt första barn försökt få fler barn utan att lyckas, inte ett enda plus under hela tiden. Vi har gått på utredning och man har konstaterat att jag har PCOS(har dock alltid haft regelbundna menstrationer). Jag är överviktig men har under åren även varit normalviktig... men aldrig har det blivit ett plus.

Så i julas bestämde vi oss för att försöka med IVF och då ville jag öka chanserna genom att gå ner i vikt innan. Googlade runt på nätet, hittade LCHF och Annikas D:s råd om att kvinnor med PCOS bör äta LCHF, hoppade på det vid nyår och har varit ganska strikt.

Jag hann få två menstrationer och sen var jag spontant GRAVID!!!

Har även gått ner drygt 10 kilo!

Jag kan inte annat än att varmt rekommendera denna metod om du försöker bli gravid, jag är helt övertygad om att det är kosten som har varit boven till PCOS och svårigheten att bli gravid.

Lycka till!

Stort grattis till dig och pappan och storasyskonet!

 

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

La grammaire est une chanson douce. /Erik Orsenna 

[tillbakalutat]

Jag blir nästan stum, men... GRATTIS! Glad

Det är ju fantastiskt!

Stort grattis!

Stort grattis Skrattande

Grattis!!! :D

 

Om du inte redan har skrivit in det i Annika D:s hälsovinstsamling så gör gärna det.

starkt jobbat, grattis

Grattis, så roligt för er.

"Det är bättre att någon gång hoppa i galen tunna,

än att inte hoppa alls" Oskyldig

Härligt! Stor grattis från mej också

Jättegrattis till er alla tre (fyra). Det allra roligaste är väl ändå att ni inte hann med IVF...Flört

Åh vad underbart att höra! Varmt, varmt grattis till er alla!

Grattis!

Stort grattis till dig och de dina! Glad

Varmt grattis till er allihop!! Det är ju det jag "säger" både här och i verkliga livet - LCHF är fantastiskt, på alla plan. Nobelpriset nästa till Annika & Co!!

Japp, så går det när man minskar inflammationsnivåerna i kroppen. Fertilitet, Befruktning/Graviditeten är inflammatorisk reglerad.

Oj vad fantastiskt, ett stort grattis!!

 

Tårögd, från en annan som fick vänta länge

Grattis tusen gånger

//Karin

Sajtvärd på Diabetes.ifokus

Har inte ord för detta fantastiska. Tror inte på mirakel, men detta måste dock vara ett sådant!!!!! Lycka till i fortsättningen!

Wow säger jag bara - man blir förstummad.

Tänk om alla som kämpar därute i ovisshet får veta detta.

Lycka till

/Margareta

HA! Då var det inte så dum association jag hade i en annan tråd om hormonrubbnigar och LCHF: Fertiliteten har ju minskat på senare år, kanske beror det på kosten. Vi behöver fett för att hormonerna skall fungera normalt!

LCHF är ju en hormonstyrd kost

/Margareta

Grattis, grattis!

Tack Tack allihop!

Skrattande

Jag är själv ganska chockad! Men givetvis otroligt glad. Jag kommer att kontakta min gynekolog som utrett oss inför IVF dels för att berätta den goda nyheten men framförallt för att berätta vad den här kosten innebär, min förhoppning är att han ska tipsa andra som försöker bli gravida.

 

Grattis! Du borde skriva i Dr Annikas blogg (om du inte redan gjort det), då blir hon glad!

Grattis till er alla i familjen. Lycka till!Glad

Det ska jag absolut göra!

Grattis till det nya livet som växer i dig. Så underbart.

och grattis till viktminskningen oxå.

Oj, vad roligt! Varmt grattis!

Grattis! Vad roligt för er! Skrattande

Såå roligt. Stort grattis!

Underbart !!!!!!!!!!!!! Flört Hoppas att ni kan njuta allihopa

Oj vad härligt att läsa! Stoooort grattis och lycka till, till dig och familjen!  Skrattande

Va´kul! Grattis!

Fantastiskt!

Tack för att du delger oss er lycka!

Fantastiskt!!!! Många grattis till er!!!! Skrattande

Jätte många grattis!!!

Vad fantastiskt det måste kännas, när ni försökt så länge.

Underbart!! säger även jag!! Stort grattis!! Skrattande

Och även jag - ett jättegrattis och lycka till!

Ryser över hela kroppen......GladJätte Grattis....till er båda.....

nenna31

Grattis! Du borde dela med dig av din historia på talande bevis-bloggen:

http://blogg.passagen.se/talandebevis/

Grattis i stora lass!!!Glad Vet hur det känns att få sitt + efter att ha kämpat i åratal!

Helt otroligt jättekul! Stort grattis!

 

Mamma mu

Jag förstår att det känns härligt. Grattis! Men jag förstår inte att så många låter förvånade. Detta är ju en av de vanliga "biverkningarna" av denna kost. För det mesta väldigt välkommet, ibland väldigt ovälkommet. Jag glömmer aldrig den klart överåriga skånska damen som trodde att risken var över för flera år sen, men det var den inte...

Sten Sture

Vad härligt, grattis till hela familjen.

Grattis!

Det finns en studie som tyder på att kolhydratreduktion kan lindra PCO!

"Eleven women with a body mass index >27 kg/m2 and a clinical diagnosis of PCOS were recruited from the community. They were instructed to limit their carbohydrate intake to 20 grams or less per day for 24 weeks. Participants returned every two weeks to an outpatient research clinic for measurements and reinforcement of dietary instruction. In the 5 women who completed the study, there were significant reductions from baseline to 24 weeks in body weight (-12%), percent free testosterone (-22%), LH/FSH ratio (-36%), and fasting insulin (-54%). There were non-significant decreases in insulin, glucose, testosterone, HgbA1c, triglyceride, and perceived body hair. Two women became pregnant despite previous infertility problems."

http://nutritionandmetabolism.com/content/2/1/35

 

Fantastiskt - Grattis! Glad

Behandla andra så som du själv vill bli behandlad

 

Medarbetare på Bokstavsfolk

 

 

Grattis. Så roligt för er.

Så härligt!Skrattande

Jada: Hur går det, är allt bra fortfarande med er? Hoppas det!

 

Grattis, grattis! Själv försöker jag också blir gravid och blev otroligt glad och uppmuntrad av ditt inlägg!

Grattis! Fast passa dig, för denna kosten är förrädisk! Skrattande

 

Mitt första barn kom till efter 5 år, hormoner och massa bekymmer. 4år senare började med LCHF-light och blev ganska raskt gravid med nummer två, samtidigt gick jag och maken över helt på LCHF, när det barnet var ungefär 9-10 månader började jag må lite konstigt.....Jag hade varken fått tillbaka mens eller nåt, men gravid var jag!

 

Bara att inse, jag räknas som infertil men med LCHF så är jag det inte! För första gången på 10! år måste jag börja tänka på p-medel Förvånad

Att vänta tio år innan man blir gravid igen måste vara riktigt jobbigt så RIKTIGT STORT GRATTIS från mig med! th_balloons

Iiiip, jag vill inte, som i Skaldemans fall, bli gravid vid 53 års ålder... Ja, jag menade förstås inte att det var Skaldeman som blev gravid, utan han redovisade ett fall i ett inlägg ovan. Skrattande

Vad roligt med en så underbar "biverkning"!

Det är ju flera månader sedan du skrev om gravidieteten, jada. Jag hoppas att du har mått bra hela tiden  och att allt fortlöper väl.

Men jag hoppas att jag inte får tillbaka mensen efter drygt fem år utan!

Grattis!

Det är något sånt här jag hoppas på, jag vill ha fler barn! Helst 4 st, men just nu skulle jag bli skitglad för nummer 3 faktiskt.

 

Ååååh, hoppas att du inte är en "fluke" utan att det verkligen ÄR kosten!

Stort grattis!

Stort grattis till din graviditet (och säkert i skrivande stund nya familjemedlemen)!

 

Jag har också PCO-s och äter nu efter LCHF för att kunna bli gravid igen..

Sist när jag vart gravid åt jag efter GI rivstart.. kombinerat med pergotime..

 

Men, jag hade tänkt att fråga hur många mål mat du åt om dagen? Och mellanmål osv?..

Vid GI åt jag ofta, gjorde inget annat än att äta.. Så jag funderar på om jag är tvungen att äta lika ofta nu?

Berätta gärna hur du åt och så:)

Åhhh vad jag ryser!! så underbart att höra, det är ju min "baktanke" med denna fantastiska kost. Så genast spirar hoppet hos mig oxå Skrattande

tusen och åter tusen grattis till er alla!

ska bli intressant att höra vad din gynekolog säger!Flört

Jada, hur har det gått för er?

 

På sid 18 i dagens Metro Stockholm finns en annons efter försökspersoner med PCOS för ett försök med kost och motion på Karolinska.
Undrar vad det är för kost.......

Logga in
 
 

Glömt ditt lösenord?

Om du glömt bort ditt lösenord kan du få det skickat till den e-postadress du angav när du registrerade dig som medlem på iFokus.

» Skicka lösenordspåminnelse

 
Registrera dig som medlem - Självklart är medlemskapet gratis
 

 

 

 
användaravtalet

Som medlem får du bland annat...

  • Möjlighet att skriva och kommentera inlägg
  • Skicka privata meddelanden till andra medlemmar
  • En personlig hemsida med dagbok, gästbok och fotoalbum
  • Bokmärka inlägg och artiklar
Självklart är medlemskapet helt gratis!

Logga in på iFokus

 
 

Glömt lösenordet?

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons: