Kioskvältare
Jag håller en alldeles ny bok i min hand - den har inte ens kommit ut i butik. Den blir en kioskvältare, tro mig!
Många är vi som tagit del av dr Annikas Dahlqvist blogg
Många är vi som tagit del av Airams matblogg
Många är vi som kommer att ta del av deras gemensamma kokbok - den är precis på väg ut i bokhandeln och jag vill här bara ge en försmak av hur bra den är.
Du som inte behöver en kokbok till - köp och ge bort den. Jag kommer att köpa en bara för att lägga som blädderex i personalrummet på jobbet. Det kan man unna sina arbetskamrater som inte förstått sitt bästa ännu. 
- Annika skriver inledande om kosten
- Airam berättar om sig själv och bloggen
- Det finns många måltidsförslag - men texten redan på s 16 om att man gör som man vill med måltidsfördelningen är helt underbart bra! LCHF i ett nötskal.
- Bilderna är urläckra - det ser gott ut
- Airams mat är oerhört tilltalande i sin enkelhet. Inga komplicerade måltider som tar timmar att förbereda. Ni som följer bloggen vet vad jag menar.
- Det finns något för alla - även godsaker för de dagar även en strikt LCHF-are behöver det.
- Det finns faktatexter och kolhydrattabell
Kort och gott - bara att köra igång!